Seks osób starszych. "Trudno jest przyjąć do wiadomości, że nasi rodzice mogą jeszcze współżyć"

para seniorów w łóżku

Wiele osób uważa, że seks jest zarezerwowany tylko dla osób młodych i zdrowych. Fakt, że nasi rodzice czy dziadkowie jeszcze "to robią" jest trudny do przyjęcia. Dlaczego tak postrzegamy osoby starsze? Czym ich seks różni się od tego, który uprawiają młodzi? Rozmawiamy na ten temat z Anną Golan, seksuologiem.

Czy z wiekiem ochota na seks maleje?

Czy osoby starsze mają jeszcze ochotę na seks?
Anna Golan, seksuolog: Tak, ale ten medal ma dwie strony. Z jednej wiele starszych osób pozwala sobie na seks i dbają o tę sferę swojego życia, a jeśli coś zaczyna się dziać – szukają pomocy. Z drugiej jest nasza kultura, w której brakuje obrazu dojrzałego seksu. Czasem trudno jest nam przyjąć do wiadomości, że nasi rodzice czy dziadkowie mogą jeszcze uprawiać seks i czerpać z niego radość.
A co z libido? Ono maleje z wiekiem?
Niekoniecznie. Libido może spaść, ale wcale nie musi. Jednak trzeba mieć na uwadze, że z wiekiem obniża się poziom testosteronu, zmienia się też nawilżenie pochwy. Czasem zdarza się, że np. jeden z partnerów dalej chciałby uprawiać seks, ale drugi, np. z powodu zaburzeń erekcji, unika zbliżeń.
Przecież zaburzenia erekcji można leczyć. Są też sposoby, żeby zwiększyć libido.
Tak, ale nie ma leku, który sprawi, że będziemy mieli ciągle ochotę na seks, a tacy pacjenci też do mnie przychodzą. Mężczyzna, który od wielu lat prowadzi niehigieniczny tryb życia, nie wysypia się, liczy, że nadal będzie miał kilka stosunków dziennie. Trzeba go wtedy skonfrontować, z tym że jego oczekiwania są niemożliwe do spełnienia.
Osoby, które chcą sięgnąć po farmakologię, powinny to zrobić w porozumieniu z lekarzem. Trzeba jednak podkreślić, że o utrzymanie ochoty na seks trzeba dbać, np. prowadząc zdrowy, harmonijny styl życia.
Z jakimi problemami przychodzą pacjenci?
Wszystko zależy od tego, co im przeszkadza. Jeśli kobieta odczuwa ból podczas stosunku, powinna spotkać się z ginekologiem. Jeśli w ogóle mamy mniej sił, często czujemy się zmęczeni, należy skonsultować się z internistą. Przy zaburzeniach hormonalnych nie obejdzie się bez pomocy endokrynologa.
Odwiedzają mnie kobiety, które chcą jeszcze mieć życie erotyczne, ale mąż się wycofuje. Są też takie, które w końcu chcą przeżyć orgazm. Mężczyźni szukają u mnie pomocy zazwyczaj wtedy, gdy zauważają, że nie mogą się kochać tak często i tak dużo, jak dawniej.

Seks osób starszych

Jak wygląda seks osób starszych? Czym się różni od tego, który uprawiają młodzi?
Młode osoby kojarzą seks ze sportem wyczynowym, stosunkiem i równoczesnym orgazmem. U osób starszych jest on bardziej wartościowy i dużo głębszy. Jest w nim więcej bliskości, nie muszą się spieszyć ani nic sobie udowadniać. Warto też wspomnieć, że seks nie jest równoznaczny ze stosunkiem. Bliskość i miłość w łóżku można sobie okazywać na wiele różnych sposobów.
Dlaczego osoby starsze powinny współżyć?
Seks poprawia i wzmacnia relacje, relaksuje, jest też formą aktywności fizycznej. Pomaga utrzymać sprawność. Dzięki niemu osoby starsze czują się atrakcyjne i pożądane.

Dlaczego seks jest tematem tabu?

Skoro seniorzy chcą się kochać, to dlaczego ta sfera ich życia zostaje całkowicie pominięta. Mam wrażenie, że po przekroczeniu pewnego wieku na człowieka patrzy się tylko przez pryzmat chorób, na które z racji wieku może cierpieć. Dlaczego nikt nie pisze poradników seksuologicznych właśnie dla seniorów?
To prawda. Takich publikacji nie ma, bo o seksie piszą głównie młode osoby, a one patrzą na seks z zupełnie innej perspektywy. Takie poradniki miałyby sens, gdyby ich napisania podjęli się sami zainteresowani.
I tu wracamy do punktu wyjścia. O seksie się nie mówi. To ciągle w Polsce temat tabu.
Seks w wielu kulturach jest tematem tabu i nie zawsze jest to coś złego. Takim przykładem może być tabu kazirodztwa, które chroni niewinne osoby przed skrzywdzeniem. Myślę, że seks jest ważną strefą naszego życia, ale nie chcemy go postrzegać jako czegoś naturalnego. Z jednej strony czujemy się nim trochę zażenowani, nie mówimy o nim, a z drugiej nadużywamy pornografii, gdzie seks może być wulgarny, przemocowy, albo zupełnie nierealistyczny.
Zobacz także:
Zobacz wideo: Największe grzechy przeciwko seksualności
Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości