Związki i seks

"Dziubuś, nic się nie martw, ja o ciebie zadbam". Jak się zabezpieczyć finansowo na wypadek rozwodu?

Związki i seks

Autor:
Sylwia
Wołoch
Źródło:
"Miasto Kobiet" TVN Style

Badania wykazują, że rozwód jest, po śmierci bliskiej osoby, drugim najbardziej traumatycznym wydarzeniem w życiu człowieka, z którym to kobiety radzą sobie gorzej niż mężczyźni – szczególnie, jeśli chodzi o części życia związane ze sferą finansową. O tym, jak i kiedy przygotować się do ewentualnego rozwodu opowiada prawniczka, Katarzyna Kraus.

Materialny wymiar rozwodu

W rozmowie o rozwodach gościem była Katarzyna Kraus, radczyni prawna, która przygotowuje kobiety do rozwodu. Jak opowiada, wiele pań o swojej sytuacji finansowej dowiaduje się dopiero przy okazji podjęcia decyzji o rozstaniu. Do tego momentu kobiety miały kartę kredytową, na której pieniądze po prostu były – a panie nie były świadome wysokości przychodów w firmie męża, ani tego, do kogo prawnie należy dom. Jak podkreśla prawniczka, taka sytuacja zdarza się niestety często, zwłaszcza, gdy kobiety pełnią rolę pań domu, które nie pracują lub pracują u męża w pracy.

Katarzyna Kraus zaleca, aby rozmowę na temat finansów i ewentualnych jego podziałów przeprowadzić wcześniej, nie tylko na wypadek rozwodu, ale też śmierci i różnego rodzaju chorób. Jak mówi, kobieta powinna wiedzieć przynajmniej, z jakich kont korzysta mąż i do każdego mieć pełnomocnictwo.

- Wiem, jak to wygląda u klientek, które ja reprezentuję. Zostają z rzeczami, które służą do ich wyłącznego użytku – ubraniami czy niewielką biżuterią, czyli z niczym

Na jaką rozdzielność majątkową powinniśmy się zdecydować?

Jak mówi Katarzyna Kraus, mąż zajmujący się firmą z obawy o rodzinę często nalega na podpisanie rozdzielności majątkowej. Mężczyzna gromadzi majątek, a kobieta spędza czas zajmując się domem. W momencie, w którym małżonek zmienia zdanie i odchodzi do innej kobiety, kobieta w sądzie nie może wywalczyć praktycznie niczego, co nie należy do niej – czyli na przykład pieniędzy.

- W Polsce istnieje przekonanie, że mamy tylko jeden rodzaj intercyzy – rozdzielność majątkową. A to nie jest tak. Mamy cztery rodzaje umów majątkowych małżeńskich. Jeżeli ktoś musi podpisać intercyzę, gdzie chce wprowadzić rozdzielność majątkową, to istnieje coś takiego jak rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. W sytuacji, gdy w małżeństwie chcemy mieć rozdzielność i przychodzi rozwód, wtedy zliczamy, kto ile zarobił i majątek zostaje wyrównany – zaznacza prawniczka.

Katarzyna Kraus niedługo wydaje książkę "Z prawem jej do twarzy", którą chciałaby udowodnić, że każda kobieta może przyswoić podstawy prawne, by poradzić sobie w razie problemów.

Cały odcinek "Miasta Kobiet" można zobaczyć w niedzielę, 17 października 2021 r. o 22:15 i na player.pl.

Zobacz video: Co gwiazdy mówią o mężczyznach? "Gdybyśmy mieli astrologiczne biura matrymonialne, nie byłoby tylu rozwodów"

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło: "Miasto Kobiet" TVN Style

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

Pozostałe wiadomości