Związki i seks

Rozwód czy separacja? Adwokat: "Sugeruję znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli parom rozstać się z szacunkiem"

Związki i seks

Pandemia i przymusowe zamknięcie w domu bardzo mocno odbiły się na naszych relacjach z innymi ludźmi. Jedne statystyki pokazują, że coraz więcej osób składa wnioski rozwodowe lub o separację, a inne, że rodzina jest dla nas szczególnie ważna. Jaka jest prawda? Jakie skutki prawne pociąga za sobą rozwód, a jakie separacja? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Marcjanną Dębską, adwokatką rozwodową i mediatorką.

Rozwód przez pandemię

Eksperci i niektóre badania sugerowały, że miniony rok może być rekordowy pod względem złożonych wniosków rozwodowych i rozwodów. Tymczasem statystyki nie są jednoznaczne.

- Okresowo, faktycznie zaobserwowano większy wpływ wniosków rozwodowych. Bardzo dobrze było to widać w maju, w czerwcu, czyli po pierwszym lockdownie - powiedziała Marcjanna Dębska, adwokatka rozwodowa i mediatorka.

Mimo że w ostatnich miesiącach tych pozwów jest mniej, nie oznacza to, że nie chcemy się rozwodzić. W ocenie specjalistki wynika to z niepewnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej.

- Rozwód i rozpad rodziny generują koszty związane z wyprowadzką, zakupem nowego domu czy podziałem majątku. Niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że wiele osób woli poczekać z podjęciem zdecydowanych kroków - wyjaśniła adwokatka.

Rozwód a separacja - czym się od siebie różnią?

Alternatywą dla takich osób może być separacja. Czym różni się ona od rozwodu?

- Podstawowa różnica między separacją a rozwodem jest taka, że w przypadku separacji rozpad pożycia, więzi ekonomicznej, uczuciowej nie jest trwały. Jeśli ten rozpad jest, ale nie jest utrwalony i zaawansowany, sąd może orzec separację - tłumaczyła adwokatka.

Co to oznacza z prawnego punku widzenia?

- Separacja daje nam np. rozdzielność majątkową. Jeśli mamy sytuację, że już z małżonkiem nie mieszkamy, ale łączy nas umowa nazwana małżeństwem, z której wynikają określone skutki prawne, jak np. wspólność majątkowa. Kiedy sąd orzeka separację, ta wspólność ustaje i małżonkowie nie dziedziczą po sobie - mówiła specjalistka.

Warto zaznaczyć, że o taką rozdzielność majątkową możemy wystąpić także wtedy, gdy jesteśmy w związku. A ile kosztuje rozwód, a ile separacja?

- Jeśli strony składają wniosek o rozwód, trzeba uiścić opłatę sądową w wysokości 600 złotych. W sytuacji, gdy strony wnoszą o separację ta opłata wynosi 100 złotych. Jeżeli rozstania chce tylko jedna strona, opłata jest taka sama, jak przy rozwodzie - dodała adwokatka.

Co częściej sugeruje swoim klientom?

- Sugeruję znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli parom rozstać się z szacunkiem i perspektywą dobrej współpracy, jeśli wspólnie wychowują dzieci - mówiła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Krzysztof Ibisz oświadczył się Joannie Kudzbalskiej. Co wiemy na temat wybranki jego serca?

Ewa Kasprzyk i jej narzeczony dementują plotki: "Nigdy nie pracowałem w Turcji". Wiemy, gdzie para chce się pobrać

Weronika Rosati zawarła ugodę z byłym partnerem. Co ją do tego skłoniło?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości