Jak zapomnieć o byłym partnerze? Jak nie myśleć o ex?

smutna nastolatka
Elva Etienne/Getty Images
Chociaż sposobów na to, jak zapomnieć o byłym, jest kilka, żaden z nich nie zagwarantuje natychmiastowej poprawy i całkowitego wymazania związku z pamięci. Jednak zastosowanie kilku porad, jak zapomnieć o ex, może przyspieszyć i ułatwić ten proces.

Droga do tego, jak zapomnieć o byłej dziewczynie czy chłopaku, a nawet formalnym partnerze, mężu czy żonie, przebiega podobnie do żałoby. Należy pogodzić się ze stanem rzeczy i rozpocząć nowy etap życia. Jak to zrobić?

Jak zapomnieć o byłym? Sposoby odcięcia się od przeszłości

Jednym z większych problemów w przejściu przez ten proces są miejsca, osoby i przedmioty, które wciąż przypominają o eks. Chociaż od pewnych rzeczy trudno będzie się odciąć, w większości przypadków w grę nie wchodzi np. zmiana wszystkich znajomych, pracy lub nawet miejsca zamieszkania, to jednak warto zadbać o drobiazgi. Najważniejsze, aby ograniczyć liczbę przypominających o eks czynników do minimum. Najlepiej jak najszybciej pozbyć się wszelkich pamiątek i usunąć oraz zablokować numer telefonu oraz konta byłego we wszelkich mediach społecznościowych, tak aby uniemożliwić kontakty. Kolejnym krokiem do tego, jak zapomnieć o byłym, jest wykasowanie wszelkich wiadomości, np. maili czy SMS-ów, a w przypadku wspólnych znajomych prośba do nich, by nie informowali o życiu dawnego partnera. Dobrym sposobem na odcięcie się od przeszłości może być również nawet chwilowa zmiana miejsca, np. krótki urlop, który pozwoli się wyciszyć oraz zregenerować siły.

Jak zapomnieć o byłym chłopaku lub dziewczynie? Uwalnianie emocji

Niektóre osoby po zerwaniu, aby zapomnieć o byłym, wolą tłumić w sobie emocje. Jednak ukrywanie żalu i złości w rzeczywistości jedynie pogarsza sprawę. Najlepiej uwolnić te odczucia. Można to zrobić w towarzystwie przyjaciela czy innej zaufanej osoby, a także w samotności. Każdy najlepiej zna samego siebie i jest w stanie zdecydować, co przyniesie mu największą ulgę. Dobrym pomysłem na to, jak zapomnieć o byłym, może być również skorzystanie z grup wsparcia, w tym nawet forum internetowego. Wspólne doświadczenia bardzo zbliżają i ułatwiają uporanie się z problemem, a uczestnictwo w dyskusjach z osobami, które przeszły to samo, odsuwa poczucie osamotnienia w żalu i pomaga znacznie szybciej stanąć na nogi.

Wiele osób jako metodę na to, jak zapomnieć o byłym partnerze, stosuje słuchanie rzewnej muzyki, najczęściej o tematyce rozstania, czy oglądanie filmów romantycznych. W niektórych przypadkach rzeczywiście takie postępowanie pomaga, jednak często jedynie pogarsza sytuację. Warto obserwować swoje reakcje, a także słuchać rad przyjaciół. W innym wypadku, zamiast szybko wydobrzeć, można wpaść w jeszcze gorsze stany emocjonalne.

Jak zapomnieć o miłości swojego życia? Odwracanie uwagi

Dużym kłopotem w tym, jak zapomnieć o byłym, z pewnością są natrętne myśli związane z nim lub z nią. Dlatego jednym z dobrych sposobów będą różne techniki odwracania uwagi. Często mówi się, że ktoś po rozstaniu ucieka w pracę. W rzeczywistości jednak silne skupienie uwagi na czymś innym, w tym na obowiązkach zawodowych czy nauce, może przynieść pozytywne skutki. Należy jednak pilnować, by nie dać się w nie wciągnąć zbyt mocno. Pracoholizm to uzależnienie, dlatego w przypadku tej metody należy być ostrożnym.

Aby zapomnieć o byłej żonie czy mężu, warto też zastanowić się nad rzeczami sprawiającymi przyjemność, których nie można było robić przy partnerze. Wiele osób, wiążąc się z kimś na dłużej, rezygnuje z hobby czy np. ulubionego elementu garderoby albo wystroju mieszkania. Po rozstaniu można wrócić do dawnych upodobań, co pomoże dostrzec jasne strony nowego stanu rzeczy.

Bardzo pomocne w procesie zapominania o dziewczynie czy chłopaku jest również umilanie sobie czasu. Mogą to być drobne przyjemności, jak np. wyjście do kina, rozrywkowy wieczór ze znajomymi lub wizyta u fryzjera czy kosmetyczki. Doskonale sprawdzi się również oddawanie się z pasją swojemu hobby bądź znalezienie zupełnie nowego.

Co zrobić, gdy sposoby na to, jak zapomnieć o eks, nie skutkują? Warto wcześniej przygotować sobie listę jego lub jej wad i w chwilach wątpliwości czy wyjątkowo głębokiego smutku odczytywać ją. Pomoże to przypomnieć sobie, że były partner nie był wcale idealny. Niekiedy warto również powtórzyć sobie w głowie przyczynę zerwania lub rozwodu. W żalu często zapomina się o tym, że decyzja o rozstaniu nie wzięła się znikąd.

Chociaż sposoby na to, jak zapomnieć o byłym, nie uleczą złamanego serca w kilka chwil, z pewnością pomogą szybciej uporać się z tą specyficzną żałobą. Zazwyczaj złym pomysłem jest natomiast szukanie na siłę nowego partnera. Najczęściej taka relacja nie tylko skazana jest na niepowodzenie, lecz dodatkowo krzywdzi drugą osobę.

Jak wyglądają rozwody w czasie pandemii? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Sen o rozstaniu – jaka jest jego symbolika i jak go interpretować?

Czy klucze w snach oznaczają otwieranie się nowych życiowych "furtek"?

Czy według sennika mąż jest zapowiedzią udanego małżeństwa?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości