Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku? Sposoby na przetrwanie

rozstanie
Fot. nito100 / Getty Images
Rozstania dotyczą zarówno małżeństw, jak i relacji partnerskich. Pytanie o to, jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku, pojawia się na różnych etapach życia. Zerwanie może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, ale jednocześnie stanowić szansę na nową przyszłość.

Im dłużej dwie osoby są w związku i im silniejsze są między nimi więzi, tym trudniej poradzić sobie z rozstaniem. Warto zaznaczyć, że przeżywanie odejścia drugiej osoby, smutek i żal to naturalne reakcje. Ważne jest jednak, aby zastanowić się nad tym, jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku i skoncentrować się na swoim szczęściu.

Trzy składniki miłości kontra długi związek i rozstanie

Robert Sternberg w latach osiemdziesiątych XX wieku stworzył koncepcję, zgodnie z którą miłość składa się z trzech składników: namiętności, intymności i zaangażowania. Zdaniem Sternberga można także wyróżnić kilka etapów rozwoju uczucia, z których finalną fazą jest rozstanie.

Pierwszym składnikiem miłości, który pojawia się na początku związku, jest namiętność, czyli chęć do połączenia się z partnerem w sensie fizycznym i psychicznym. Namiętność odnosi się do sfery erotycznej i seksualnej, a dynamika tego uczucia jest bardzo charakterystyczna. Oznacza to, że namiętność rozwija się szybko, jednak po krótkim czasie (po około dwóch latach) spada i łączy się z negatywnymi uczuciami.

Drugim ważnym składnikiem miłości jest intymność, która wiąże się ze stworzeniem relacji opartej na przywiązaniu, wspólnych rozmowach i dobrej komunikacji. Intymność rośnie na początku związku, jednak w momencie, w którym do relacji wkrada się rutyna, ten składnik miłości zmniejsza w niej swój udział, czego konsekwencją może być niechęć do drugiej osoby.

Ostatnim składnikiem uczucia jest zaangażowanie – element, który utrzymuje dwoje ludzi ze sobą. Wraz z upływem czasu, zaangażowanie cały czas rośnie i utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie, dzięki czemu związek jest trwały. W momencie, w którym wszystkie trzy składniki miłości są obecne, można mówić o miłości kompletnej.

Niestety, z biegiem lat pozostaje tylko zaangażowanie i w takim wypadku pojawia się miłość pusta, a jej konsekwencją jest rozstanie. Związek pusty jest negatywnym zjawiskiem, w którym para jest ze sobą tylko z przyzwyczajenia i jedna osoba lub też obie decydują się na to, aby zakończyć tę relację. Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku? Czy można na nowo przywrócić pozostałe dwa składniki miłości? Niestety nie jest to takie proste, ponieważ niektóre związki po prostu się wypalają.

Sposoby na rozstanie po długim związku

Warto pamiętać o znanym powiedzeniu, zgodnie z którym „czas leczy rany”. Rzeczywiście ta zasada sprawdza się w przypadku rozstania. Oznacza to, że nie należy zamykać się w swoim własnym świecie, poddawać się smutkowi i samotności ale skoncentrować się na innych aspektach życia tak, aby minął odpowiedni czas, który uleczy zadany ból i poprawi nastrój. Jednocześnie nie należy zbyt szybko decydować się na nowy związek „na pocieszenie”.

By skutecznie uporać się z rozstaniem po długoletniej relacji, należy upewnić się, czy to rzeczywiście definitywny koniec naszego związku. W przypadku małżeństw można zdecydować się na separację lub też na terapię małżeńską.

W sytuacji, w której związku nie da się już uratować należy zrobić wszystko, aby pozostać dobrymi przyjaciółmi, zwłaszcza jeśli zaangażowane w rozstanie są także dzieci lub wspólne dobra majątkowe. Można więc zapisać się do psychologa, zacząć uczęszczać na zajęcia z jogi, medytacji, fitnessu, a także poświęcić się pracy lub nauce. W ten sposób, nie będzie sposobności do rozpamiętywania smutnych wydarzeń. Warto także poszukać wsparcia społecznego, porozmawiać z bliskimi przyjaciółmi, rodzicami lub innymi osobami. Konieczne jest także wprowadzenie nowych zwyczajów, które zmienią codzienną rutynę, a także nawyki nabyte w trakcie związku z byłym partnerem.

Należy pamiętać o tym, że rozstanie niesie ze sobą nie tylko negatywne, ale także pozytywne skutki. Szczególnie dla osób, które były nieszczęśliwe w małżeństwie, tkwiły w toksycznym związku. Ponadto rozstanie często wskazuje na nowe perspektywy rozwoju i może sprawić, że w przyszłości uda się spotkać kogoś kto będzie dla nas znacznie lepszym partnerem życiowym. Rozstanie może być także sposobem na zwiększenie swoich kompetencji, naukę nowych umiejętności, a także lepsze poznanie siebie i własnych reakcji emocjonalnych. Czasami to właśnie zakończenie związku, okazuje się być jedną z najlepszych decyzji jaką można podjąć.

Jak pozbierać się po rozstaniu? Agata Młynarska radzi. Obejrzyj wideo:

Zobacz też:

Joanna Jędrzejczyk szczerze o rozstaniu z narzeczonym i jego zdradzie: "Myślałam, że to ja powinnam się zmienić"

Kolejne rozstanie w show-biznesie. Vanessa Morgan rozwodzi się po 6 miesiącach małżeństwa

Gwiazda filmu „Tamte dni, tamte noce” rozwodzi się po 10 latach małżeństwa: "Nasze dzieci pozostaną priorytetem"

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości