Związki i seks

Czy związek na odległość ma szansę przetrwać?

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk
Związek na odległość - czy ma sens?

Związki na odległość zdarzają się coraz częściej, ze względu na możliwości komunikacji przez Internet i media społecznościowe. Spotykamy partnera w sieci albo w odległym zakątku świata i decydujemy się na poważny związek. Powodem może być także separacja geograficzna, związana z wyjazdem jednego z partnerów do innego kraju, na przykład ze względów zawodowych.

Jak przetrwać związek na odległość, jak go pielęgnować i czy taki związek na odległość ma szanse? Podpowiadamy.

Związek na odległość: psychologia

Związki na odległość przestały być czymś zaskakującym, a z roku na rok powstaje coraz więcej takich relacji. Z badań wynika, że na świecie jest przynajmniej 11 milionów par, które utrzymują takie związki. Zdarza się, że w gabinetach psychologicznych pojawia się następująca kwestia: "związek na odległość: jak sobie radzić?". Jednak psychologowie nie są w stanie udzielić konkretnych rad, ponieważ wiele zależy od sytuacji. Co więcej, psychologowie są podzieleni co do sensu istnienia związków na odległość. Zdaniem niektórych takie związki nie mają szans i są skazane na porażkę, natomiast inni dowodzą, że częstotliwość rozstań u par żyjących na odległość wcale nie jest większa niż u tych, które mieszkają pod jednym dachem. Krótka, czasowa odległość może ożywić związek i sprawić, że zdecydujemy się na większą dbałość wzajemnie o siebie. Może się także zdarzyć, że doceniamy bliskość i będziemy mogli umocnić związek. Niestety, z drugiej strony, taka relacja może rodzić sporo problemów, związanych ze wzajemnym zaufaniem i brakiem zaangażowania. W takim razie, czy związek na odległość ma sens?

Jak utrzymać związek na odległość?

Wiele osób pyta o to, jak pielęgnować związek na odległość. Utrzymanie związku na odległość nie jest łatwe. Oczywiście wiele zależy od odległości i czasu. Kilka miesięcy wiąże się przede wszystkim z częstymi kontaktami telefonicznymi, za pomocą mediów społecznościowych lub wideorozmów. Jednym z największych problemów są kontakty fizyczne – nie tylko seks, ale także przytulanie, całowanie, dotyk, bliskość.

Związek na odległość a zdrada

Sporym zagrożeniem jest także brak zaufania. Niektóre osoby wychodzą z założenia, że "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal", dlatego zdrady nie są im obce. Jak dbać o związek na odległość ? Związki na odległość mogą rodzić ogromną samotność, związaną z brakiem drugiej osoby obok. Zdecydowanie należy zaznaczyć, że związki na odległość wymagają bardzo dużego zaangażowania. W niektórych sytuacjach, w takich relacjach pojawia się głęboka intymność, związana z chęcią rozmów, wymiany myśli, sporego zaciekawienia drugą osobą.

Związek na odległość: porady

Osobom w związkach na odległość można udzielić kilku porad. W takich relacjach kluczowe są:

  • utrzymywanie rytuałów, na przykład codziennych rozmów telefonicznych, SMS-ów na dobranoc;
  • częste rozmowy, umówienie się na wzajemną szczerość i konkrety;
  • dbanie o sferę erotyczną na odległość;
  • zaangażowanie nie tylko w związek, ale także we własne zainteresowania;
  • decyzje dotyczące wyjazdu, powrotu, spotkań trzeba podejmować wspólnie;
  • rezygnacja z kontrolowania partnera.

Jak uratować związek na odległość? Bardzo dobrym pomysłem są listy miłosne, pisane na papierze lub na laptopie, które mogą być wspaniałą pamiątką.

Jak naprawić związek na odległość ? Wzajemne niespodzianki, drobne prezenty, które łączą (na przykład takie same łańcuszki) sprawią partnerowi wielką przyjemność.

Jak zakończyć związek na odległość?

Niestety związki na odległość szybko się wypalają, a zamiast tęsknoty pojawia się frustracja. Wiele relacji nie jest w stanie przetrwać próby czasu, ze względu na brak kontaktu fizycznego, posądzenie o zdradę oraz odczucia lęku przed straconymi latami. Długi czas trwania w związku na odległość nie daje pewności co do przyszłości związku oraz własnego życia. Teoretycznie rozstanie z drugą osobą, którą się nie widuje, powinno być łatwe i proste. Jednak w rzeczywistości to właśnie w takich relacjach, decyzja jest bardzo trudna. Jest to związane z poczuciem straconego czasu, wspomnieniami i cierpieniem. Jeżeli chcemy zakończyć związek na odległość, to należy pamiętać o wzajemnym szacunku. Przede wszystkim jeśli nie musimy, to nie powinniśmy zrywać za pomocą wiadomości SMS-ów czy krótkiego maila. Dużo lepiej spotkać się po raz ostatni i porozmawiać lub też zdecydować się na przyjaźń. W takim razie jak zakończyć związek na odległość? Należy postarać się załatwić to w sposób kulturalny i spokojny.

Czy związek na odległość ma sens?

Niedawno zostało wyodrębnione nowe pojęcie, dotyczące sfery związków, czyli living apart together, które oznacza relacje osób, które są razem, ale osobno. Związki tego typu charakteryzują się brakiem wspólnego mieszkania, planów na przyszłość i rzeczywistych chęci bycia razem w przyszłości. Pary czasem wybierają taki model z własnej woli, aby uniknąć rutyny, a zachować przestrzeń i niezależność. Z drugiej strony, niektórzy ludzie są zdecydowanymi przeciwnikami związków na odległość. Najczęściej takie związki tworzą ludzie introwertyczni, po przejściach, którzy odczuwają lęk przed bliskością. Związek na odległość może być doświadczeniem wzbogacającym człowieka i dającym nadzieję. Czasem taki związek przeradza się w tradycyjną relację na całe życie.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?

Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Sigrid Olsson/Getty Images

Pozostałe wiadomości