Związki i seks

Spada liczba zawieranych małżeństw. Barbara Kurdej-Szatan: "Trzeba po prostu chcieć się kochać"

Związki i seks

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Małżeństwo czy związek partnerski?
Małżeństwo czy związek partnerski? Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Odkładanie decyzji o ślubie lub całkowite odrzucenie możliwości sformalizowania związku to rozwiązania coraz częściej praktykowane. Co na ten temat sądzą aktorki: Barbara Kurdej-Szatan i Monika Mrozowska? Dlaczego zdaniem psychologa społecznego tak się dzieje?

Barbara Kurdej-Szatan i Monika Mrozowska o związkach

Rafał Szatan i Barbara Kurdej-Szatan od lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Co ciekawe, piosenkarz oświadczył się po zaledwie 5 miesiącach znajomości. Dla aktorki była to deklaracja, że "chce się być z tą drugą osobą przez całe życie".

- Trochę się śmieję, że chciał mnie zaklepać, ale tak naprawdę później ten "papierek" nie jest ważny. Jeśli pojawiają się jakieś problemy w związku, chyba najbardziej scalają dzieci, ale też nie zawsze. Trzeba po prostu chcieć się kochać - mówiła Barbara Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN.

Z kolei życie Moniki Mrozowskiej potoczyło się zupełnie inaczej. - Biorąc pod uwagę, co powiedziała Basia, ciężko to odnieść do mnie. Ponieważ jestem po podwójnych zaręczynach, ale tylko po jednym ślubie. W związku z tym po jednym rozwodzie. Mam czwórkę dzieci, które jak się okazują, nie scaliły tych związków na tyle mocno, żebym w dalszym ciągu, z którymkolwiek z ojców była - przyznała aktorka.

- Wydaje mi się, że to, czy będziemy formalizować taki związek, czy nie, to chyba kwestia w tej chwili również ekonomiczna. Miałam to szczęście, że w momencie, kiedy się rozstawałam z moim pierwszym mężem, zrobiliśmy to w sposób bardzo kulturalny, szybki i obyło się bez większych perturbacji. Do tej pory utrzymujemy dobre relacje. Natomiast wiem, że różnie to wygląda. Na pewno w momencie, w którym decydujemy się na sformalizowanie związku, mogę się założyć, że góra 5 proc. osób bierze pod uwagę, jak może to wyglądać, jeśli takiego związku nie uda się utrzymać - dodała.

Zdaniem aktorki niektóre pary zbyt szybko decydują się na sformalizowanie związku. Rozmówczyni Dzień Dobry TVN podkreśliła jednak, że nie jest to reguła, co udowadnia Barbara Kurdej-Szatan i przyjaciele Moniki Mrozowskiej.

Spada liczba zawieranych małżeństw

Z danych CBOS wynika, że blisko dwie trzecie badanych (61 proc.) akceptuje fakt, że młodzi ludzie, tymczasowo lub definitywnie, rezygnują z małżeństwa. Niezrozumiałe jest to jedynie dla co trzeciego respondenta (32 proc.).

- Rzeczywiście jest tak, że coraz rzadziej decydujemy się na formalizowanie związków. Myślę, że to troszeczkę wynika z tego, że mamy potrzebę niezależności i przetestowania. To jest mniej więcej tak jak w życiu zawodowym. Jeśli ktoś poszukuje pracy, to na początku idzie na rozmowę kwalifikacyjną, później staż, umowa cywilno-prawna, a potem etat. Myślę, że wiele osób decyduje się na to, żeby jednak poczekać, aż ten etat w postaci małżeństwa nastąpi - tłumaczył dr Konrad Maj, psycholog społeczny.

Jak dodał, często dzieje się tak, że para mieszkając razem przez kilka lat, dochodzi do wniosku, że "papierek" jest im do niczego niepotrzebny, a organizacja ceremonii to zbędny wydatek.

Czy Monika Mrozowska zdecydowałaby się ponownie wyjść za mąż? Jak zawarcie małżeństwa wpływa na psychikę? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości