Rijad – miasto, które warto odwiedzić

Rijad
HansMusa/Getty Images
Rijad to miasto w Arabii Saudyjskiej, która ciągle wzbudza wiele kontrowersji wśród turystów. Co warto zobaczyć, będąc w Rijad? O czym trzeba wiedzieć, przygotowując się do takiego wyjazdu?

Rijad w Arabii Saudyjskiej to coraz chętniej odwiedzane azjatyckie miasto. Jest prawdziwą metropolią, która ma do zaoferowania wiele każdemu, kto zechce ją odwiedzić. Które punkty na mapie Rijad koniecznie trzeba zaznaczyć do odwiedzenia?

Rijad – co warto wiedzieć?

Rijad to stolica Arabii Saudyjskiej. Jest największym miastem w tym kraju, zamieszkiwanym przez ponad 5 milionów ludzi. Historia Rijadu sięga VIII wieku naszej ery, a jego nazwa oznacza "miejsce ogrodów i drzew".

Rijad leży w centralnej część Arabii Saudyjskiej i uchodzi za jedno z najnowocześniejszych miast w Azji. Ośmiopasmowe ulice z luksusowymi autami, drapacze chmur i najnowocześniejsze technologie, z których korzystają jego mieszkańcy to realia życia codziennego w tym mieście. W zderzeniu z hermetyczną i konserwatywną kulturą, zwłaszcza w stosunku do kobiet, powstaje twór, którego nie znajdzie się nigdzie na świecie. Luksus i blichtr zderza się tutaj z publicznymi egzekucjami za różne mniejsze lub większe przestępstwa. Wybierając się do Arabii Saudyjskiej, warto pamiętać o kilku kwestiach, by w żaden sposób nie narazić się jej mieszkańcom. Przede wszystkim, by móc wybrać się do Rijadu trzeba znaleźć sobie lokalnego sponsora, który weźmie za przyjeżdżającą osobę odpowiedzialność. Życie codzienne toczy się wokół zasad islamu. Nie można publicznie odprawiać innych nabożeństw niż islamskie czy nosić religijnych symboli, takich jak na przykład krzyż. Nie ma tam także kościołów. Wyznawcy innych religii nie mają wstępu do meczetów. Poza tym turyści powinni mieć zawsze przy sobie paszport i wszystkie inne dokumenty potwierdzające ich tożsamość. Posiadanie narkotyków czy pornografii jest surowo karane. Nie wolno fotografować tutejszych kobiet czy np. miejsc o znaczeniu strategicznym. Turystów także obowiązują specjalne zasady dotyczące stroju. Kobiety muszą nosić abaje oraz chusty do zakrywania włosów. Mężczyźni nie mogą nosić szortów ani chodzić z odkrytym torsem. Takich zasad jest znacznie więcej i bezwzględnie przed wyjazdem należy się z nimi zapoznać i ich przestrzegać. Warto także wiedzieć, gdzie znajduje się ambasada Polski w Rijadzie.

Rijad – co warto zobaczyć?

By bliżej poznać Arabię Saudyjską i jej historię warto odwiedzić Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej, które założono w 1999 roku z okazji rocznicy 100 lat od zajęcia twierdzy Masmak przez Abd al-Aziza ibn Su’uda. To wydarzenie doprowadziło do powstania Arabii Saudyjskiej. Muzeum znajduje się na terenie Historycznego Centrum Króla Abdul Aziza, gdzie zobaczyć także można bibliotekę, park, galerię sztuki, a także zabytkową architekturę. Ekspozycja stała to historia od początku świata według nauk islamu, przez prehistorię, starożytność, po czasy współczesnej Arabii Saudyjskiej. Oprócz tego można tam znaleźć część poświęconą życiu i działalności Mahometa, a także część, która dotyczy pielgrzymek do świętych miejsc dla wyznawców islamu. Oprócz tego Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej w Rijadzie prezentuje liczne eksponaty paleontologiczne, geologiczne, archeologiczne i historyczne.

Koniecznie trzeba także odwiedzić sam fort Masmak, od którego zdobycia zaczyna się historia kraju. Ten niezwykły gliniany i kamienny obiekt o masywnych ścianach i czterech wieżach strażniczych został wzniesiony w II połowie XVIII wieku. Od początku XX wieku przez kilkadziesiąt lat fort Masmak był siedzibą rodziny królewskiej. W pobliżu znajduje się inne miejsce wzbudzające wiele emocji – Plac Ad-Dira, który przez obcokrajowców jest nazywany Chop Chop Square i jest to miejsce, w którym odbywają się publiczne egzekucje. Obcinanie rąk, biczowanie oraz najwyższy wymiar kary – ścięcie głowy wykonywane ku przestrodze wszystkich, którzy myślą o złamaniu tutejszego prawa czy obyczajów. Jeśli jednak ktoś nie jest zainteresowany tak drastycznymi scenami, może wybrać przyjemniejszą, "konsumpcyjną" wersję spędzania czasu w Rijadzie. Mamlaka Tower, zwana także Kingdom Centre lub po prostu Mamlaka, to wieżowiec o 99 piętrach i 300 metrach wysokości. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków nie tylko w całej Arabii Saudyjskiej, ale i na świecie. Znajduje się tutaj centrum handlowe ze specjalnie wydzieloną strefą dla kobiet, w której mogą zdjąć abaje i poczuć się swobodnie oraz ekskluzywny hotel i biura. Budynek charakteryzuje specyficzna konstrukcja z dziurą przy szczycie zwieńczoną mostem, zwanym Sky Bridge.

Mamlaka należy do jednego z najbogatszych ludzi na świecie – Al-Walida Bin Talala. Warto odwiedzić także Muzeum Lotnictwa Arabii Saudyjskiej z pokaźną kolekcją wojskowych samolotów oraz kolejną architektoniczną ciekawostkę – Al Faisalyah Center, będący drugim pod względem wysokości obiektem w mieście. Ma on kształt złotego pióra i znajduje się w nim kolejne centrum handlowe, hotel oraz liczne biura.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Król Arabii Saudyjskiej zaszczepiony przeciwko koronawirusowi

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Masz psa lub kota? Na te produkty lepiej uważać w Wielkanoc

Masz psa lub kota? Na te produkty lepiej uważać w Wielkanoc

Ta świąteczna dekoracja zachwyci gości. Jak zrobić koszyczek w kształcie kury?

Ta świąteczna dekoracja zachwyci gości. Jak zrobić koszyczek w kształcie kury?

Klaudia El Dursi czeka na ślub. "Jeszcze moje marzenie się nie spełniło"

Klaudia El Dursi czeka na ślub. "Jeszcze moje marzenie się nie spełniło"

Prezydent ogłosił decyzję ws. tabletki "dzień po"

Prezydent ogłosił decyzję ws. tabletki "dzień po"

Ile kosztuje majonez w sklepie? Ceny mogą zaskoczyć

Ile kosztuje majonez w sklepie? Ceny mogą zaskoczyć

Co spakować do plecaka na wypadek wojny? "To powinno się znaleźć w każdym domu"

Co spakować do plecaka na wypadek wojny? "To powinno się znaleźć w każdym domu"

Maciej Dolega sprawdzi się w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o doświadczonym prezenterze?

Maciej Dolega sprawdzi się w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o doświadczonym prezenterze?

Małgorzata Rozenek-Majdan stanęła przed sportowymi wyzwaniami

Małgorzata Rozenek-Majdan stanęła przed sportowymi wyzwaniami

Lukier pomarańczowy – sposób przygotowania i pomysły na zastosowanie

Lukier pomarańczowy – sposób przygotowania i pomysły na zastosowanie

Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna?

Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna?