Styl życia

W Łodzi zapanują tropiki? "Rekiny będą pływać nad nami"

Styl życia

Wszystko wskazuje na to, że niedługo w Łodzi będzie prawdziwie tropikalny klimat. To tutaj powstaje właśnie orientarium - przyszła chluba miejskiego ogrodu zoologicznego. Jakie zwierzęta zamieszkają w kompleksie i kiedy będzie można go zwiedzać?

Czym jest orientarium?

Sama nazwa "orientarium" brzmi dość zagadkowo. Na szczęście rzecznik łódzkiego ZOO, Paulina Klimas-Stasiak, wyjaśnia nam, co się kryje za tym terminem.

- To ogromny kompleks. Chcemy tutaj odtworzyć klimat Azji Południowo-Wschodniej. Zamieszkają tutaj zwierzęta z tego regionu, głównie z wysp pomiędzy Azją a Australią - opowiada.

Obecnie trwają jeszcze prace wykończeniowe. Stopniowo wprowadzana jest też zieleń.

- Pojawi się tutaj 14 tysięcy donic z roślinami, wielkie drzewa, bambusy, palmy - wymienia rzecznik. Wrażenie zrobi też strefa wodna.

- Przygotowujemy podwodny tunel o długości 26 m, tam znajdzie się basen z rekinami. Rekiny będą pływać nad nami - dodaje nasza rozmówczyni.

Kiedy pojawią się pierwsi mieszkańcy?

- Pierwsze zwierzęta zaczną do nas przyjeżdżać w czerwcu. W całym orientarium będzie kilkadziesiąt gatunków. Chcemy, by zwierzęta czuły się tu jak najbardziej naturalnie - wskazuje Paulina Klimas-Stasiak.

Azjatyckie tropiki w Łodzi

Na największym wybiegu zamieszkają słonie azjatyckie. Powrócą po kilku latach nieobecności w łódzkim ZOO. Co ciekawe, goście będą mogli podglądać zwierzęta w kąpieli - na wybiegu wybudowano ogromny basen. Turyści będą mieć na niego widok z podziemnego tunelu.

- Słonie przyjadą do nas z Holandii, Niemiec i Francji. W pierwszym roku przyjadą 3 osobniki - wyjaśnia Tomasz Jóźwik, wicedyrektor ogrodu.

Kiedy będzie można zwiedzać cały kompleks?

- Pierwszych zwiedzających zaprosimy we wrześniu tego roku - zapowiada Paulina Klimas-Stasiak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

W zeszłym roku było najmniej urodzeń od 15 lat. "Kobiet, które mogą mieć dzieci, będzie coraz mniej"

Sprawdziliśmy, co słychać u zwycięzców "Mam talent!". Nie wszyscy odnaleźli się w show-biznesie

"Kim jesteś?". IPN szukał młodej żołnierki ze zdjęcia sprzed 70 lat. Dziennikarze odkryli jej tożsamość

Autor: Ola Lipecka

Pozostałe wiadomości