Podstawki pod laptopa to rozwiązanie pod względem technicznym niezwykle proste i – jak się okazuje – całkiem skuteczne. Wyposażona w radiatory (wiatraki) podstawka chłodząca pod laptopa może obniżyć temperaturę wewnątrz komputera nawet o kilka stopni oraz zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.
Wyróżniamy kilka rodzajów podstawek pod laptopa na biurko, ale najważniejszym parametrem podstawek jest prędkość obrotowa wiatraków. Popularne chłodzące podstawki pod laptopa mogą także być stosowane w łóżku, jeśli chcemy np. obejrzeć na laptopie wieczorem film. Szczególnie polecane są podstawki chłodzące pod laptopy dla graczy lub osób korzystających z programów do obróbki grafiki czy dźwięku, gdyż tego typu działania mogą wzmagać przegrzewanie się komputera.
Jak działa podstawka pod laptopa?
Laptopy są szczególnie narażone na problemy z przegrzewaniem się. W trakcie użytkowania może dochodzić do zbyt dużego nagrzewania się całego komputera lub poszczególnych jego podzespołów, np. procesora. W skrajnej sytuacji, jeśli np. płyta główna lub procesor nagrzeje się do temperatury 90℃ (wartość domyślna), laptop może się nawet sam wyłączyć , żeby zabezpieczyć się przed uszkodzeniem z powodu zbyt wysokiej temperatury czy powstania ewentualnych spięć elektrycznych.
Przegrzewanie się laptopów zwykle wiąże się z intensywną eksploatacją sprzętu i może pojawić się podczas grania w gry komputerowe na wysokich ustawieniach graficznych, korzystania z programów do obróbki dźwięku lub grafiki, a także oglądania filmów. Jednym z popularniejszych rozwiązań tego problemu jest zakup specjalnej podstawki pod laptopa. Chłodzące podstawki pod laptopa mogą obniżyć temperaturę podzespołów nawet o kilka stopni, a do tego zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. W jaki sposób?
Podstawki chłodzące pod laptopa dla graczy i osób intensywnie korzystających z komputera składają się z radiatorów, które ochładzają komputer od wewnątrz. Dzięki temu, że ułożony na podstawce laptop znajduje się powyżej powierzchni, na której jest osadzony, powietrze swobodniej cyrkuluje i ciepło zostaje efektywniej wyprowadzone na zewnątrz.
Rodzaje podstawek pod laptopa
Zastanawiając się, czy warto kupić podstawkę pod laptopa , należy przede wszystkim uwzględnić to, w jaki sposób korzysta się z komputera. Przy wymagającej pracy zakup podstawki może być świetnym pomysłem, który uchroni sprzęt przed zbytnim nagrzewaniem. Warto jednak pamiętać, że laptopy mogą przegrzewać się nie tylko na skutek korzystania z wymagających aplikacji, programów czy gier. Laptop jest komputerem przenośnym, dlatego często kusi nas możliwość położenia go np. na łóżku, gdy oglądamy film. W takiej sytuacji boczne wyjścia laptopa, odprowadzające ciepłe powietrze, mogą zostać zablokowane przez pościel, co może się przyczynić do niebezpiecznego wzrostu temperatury podzespołów. Z tego powodu powstają najrozmaitsze rodzaje podstawek do laptopa – do łóżka, na kolana, z poduszką . Można również rozważyć zakup stolika chłodzącego (rodzaj chłodzącej stacji dokującej), przeznaczonego właśnie do korzystania z laptopa w łóżku. Oczywiście najpopularniejsze są standardowe podstawki pod laptopa na biurko, które można też przenieść w inne miejsce. Ze względu na to, że zajmują niewiele miejsca, powinny bez problemu zmieścić się do torby na laptopa i być wykorzystywane także poza domem. Warto dodać, że istnieją nawet podstawki pod laptopy do samochodu , które zwykle nie mają radiatorów, ale umożliwiają korzystanie z laptopa w samochodzie w podobny sposób, jak z tabletów czy smartfonów.
Jak działa podstawka pod laptopa?
Podstawki pod laptopa, alternatywnie nazywane matami chłodzącymi pod laptopy, składają się z kilku elementów. Zastanawiając się nad wyborem najlepszej podstawki chłodzącej pod laptopa , warto zapoznać się z ich poszczególnymi parametrami. Oto niektóre z nich:
- Wentylatory – najważniejszy element każdej podstawki chłodzącej. Podstawki pod laptopy z wiatrakami (radiatorami) różnią się w zakresie szybkości obrotów. Im wyższa prędkość, tym wyższa efektywność chłodzenia.
- Regulacja i mobilność – regulowane podstawki pod laptopy mają możliwość dostosowywania wysokości laptopa. Niektóre podstawki są składane, co ułatwia ich przenoszenie.
- Dodatkowe akcesoria – najlepsze podstawki posiadają wbudowane porty USB, stacje dokujące dla dysków twardych, a nawet napędy optyczne (choć te są stopniowo zastępowane przez wygodniejsze i bardziej kompaktowe porty USB). Istnieją także podstawki pod laptopy z głośnikami lub z wbudowanym oświetleniem LED.
Zobacz też:
- Ekstrakt ze śluzu ślimaka, złoto, kolagen. Jakie aktywne składniki pomogą pozbyć się zmarszczek?
- Wiosna w kuchni, czyli zielone dania według przepisów Andrzeja Polana
- Olejki eteryczne dla dzieci. Jak ulżyć maluchowi w czasie infekcji?
Zobacz wideo: Dzieci nie mają laptopów do nauki zdalnej
Autor: Adrian Adamczyk