Jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie i w telefonie? Kilka wariantów

komputer, telefon
skaman306/Getty Images

Ustawienia fabryczne telefonu lub laptopa umożliwiają cofnięcie danego urządzenia do stanu sprzed zmian konfiguracyjnych. Proces ten wiąże się z usunięciem wszystkich danych z komputera lub laptopa, ale przyczyni się do wzrostu stabilności działania. Jak przywrócić ustawienia fabryczne?

Zdarzają się takie sytuacje, że komputer lub telefon nie działają poprawnie – najczęściej po zaawansowanych zmianach w konfiguracji. Przywrócenie ustawień fabrycznych może rozwiązać wiele problemów związanych z funkcjonowaniem danego sprzętu. Reset komputera do ustawień fabrycznych czy przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych sprawią, że urządzenie będzie działało tak, jak na początku, czyli zgodnie z pierwotną konfiguracją producenta.

Na czym polega przywrócenie ustawień fabrycznych? Co usuwa taki zabieg?

Przywrócenie ustawień fabrycznych to proces, który powoduje cofnięcie bieżących ustawień urządzenia do ustawień fabrycznych, czyli zaprogramowanych przez producenta. Opcję tę wykorzystuje się zwykle w najbardziej kryzysowych sytuacjach – np. poważnego zainfekowania laptopa lub telefonu albo błędnie przeprowadzonej konfiguracji lub aktualizacji. Wynika to z faktu, że przywracanie ustawień fabrycznych wiąże się z utratą danych zapisanych na urządzeniu. Zaletą takiego zabiegu jest jednak jego wysoka skuteczność – rzadko zdarza się na tyle poważny problem z urządzeniem, aby nie mógł zostać rozwiązanym właśnie za pomocą opcji przywracania ustawień fabrycznych.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie lub w tablecie?

W przypadku urządzeń mobilnych produkowanych przez firmę Apple z oprogramowaniem iOS przywrócenia ustawień fabrycznych telefonu można dokonać za pomocą programu iTunes, zainstalowanego na komputerze PC lub Mac. Za pomocą dołączonego do zestawu kabla należy podpiąć telefon lub inne urządzenie do komputera. W programie iTunes należy przejść do sekcji „Podsumowanie”, a następnie nacisnąć przycisk „Odtwórz iPhone’a…” (w przypadku podłączania właśnie tego rodzaju urządzeń mobilnych). W tym momencie wyświetli się komunikat informujący o konsekwencjach przywracania ustawień fabrycznych w tablecie lub telefonie, czyli o utracie danych. Po akceptacji następuje przeprowadzenie procesu, który ostatecznie kończy się na instalacji najnowszej wersji oprogramowania w oficjalnej, producenckiej wersji.

Nietrudne okazuje się także przywracanie ustawień w telefonach z systemem Android. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu, a następnie zakładki: „System”, „Zaawansowane” i „Opcje resetowania”. Wówczas należy nacisnąć „Wykasuj wszystkie dane (przywróć ustawienia fabryczne)” i potwierdzić przyciskiem „Resetuj telefon” (lub „Resetuj tablet”). Konieczne może być jednak podanie w tym momencie kodu PIN.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie i na komputerze stacjonarnym?

Reset fabryczny w laptopie lub na komputerze stacjonarnym można podzielić na dwa sposoby. Pierwszy odpowiada na pytanie, jak przywrócić ustawienia fabryczne w Windows 8, Windows 8.1 i Windows 10, drugi – jak uczynić to w systemie Windows 7 i w każdym starszym systemie Microsoft.

W pierwszym wypadku przywracanie ustawień fabrycznych w komputerach z nowszymi systemami niż Windows 7 jest bardzo proste. W tym celu należy wejść w „Ustawienia komputera”, pozycję „Ogólne” i opcję „Zresetowanie”. System automatycznie przeprowadza procedurę usuwania danych i przywracania ustawień fabrycznych.

W urządzeniach z zainstalowanym systemem Windows 7 aby przywrócić ustawienia fabryczne, należy wybrać „Menu Start”, „Panel Sterowania”, a następnie folder „System i zabezpieczenia”. Dalej trzeba przejść do opcji „Kopia zapasowa i przywracanie”, wybrać „Odzyskaj ustawienia systemu na tym komputerze”, przejść do „Zaawansowane metody odzyskiwania” i wybrać ostatecznie już opcję przywracania ustawień systemowych.

Alternatywny sposób na przywracanie ustawień fabrycznych

Niekiedy zdarza się jednak tak (zwłaszcza w starszych wersjach systemowych), że w wyniku zawirusowania lub innych poważnych komplikacji taki sposób nie jest możliwy. Co zrobić w takiej sytuacji?

W trakcie rozruchu, czyli ładowania się oprogramowania sprzętowego typu BIOS, które następuje przed załadowaniem się systemu operacyjnego, należy uruchomić dostęp do tego oprogramowania za pomocą danej kombinacji klawiszy, które różnią się w zależności od producenta:

  • Acer – Alt + F10
  • Asus – F9
  • Dell – F8
  • HP – F11
  • Lenovo – F11
  • Samsung – F4
  • Sony – F10

Następnie w systemie BIOS należy przejść do modułu „Partycje” (tytuły mogą brzmieć jednak różnie w zależności od modelu) i uruchomić opcję resetu do ustawień fabrycznych. Często jest ona określana skrótowo po prostu jako „Reset” lub „Resetuj” w przypadku polskich wersji językowych oprogramowania.

Zobacz także:

Jak ochronić dane w telefonie przed cyberprzestępcami?

Co to jest baza danych i do czego służy? Jakie są rodzaje baz danych, jakie wady i zalety ich stosowania?

Chłodzenie wodne komputera sposobem na problemy z nadmiernym przegrzewaniem się podzespołów

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości