Olejki eteryczne dla dzieci. Jak ulżyć maluchowi w czasie infekcji?

Dziecko bawi się pojemnikami po kosmetykach.
Anastasiia Krivenok/Getty Images
Źródło: Moment RF

Dzieci, zwłaszcza te, które chodzą do przedszkola i stykają się z innymi maluchami, znacznie częściej łapią infekcję. Niestety pojawienie się kataru, problemów z oddychaniem czy bólu gardła często wiąże się z przepisaniem antybiotyku. Na szczęście nie musi tak być. W zwalczaniu przeziębienia - zwłaszcza na wczesnym etapie - pomogą olejki eteryczne. Które z nich każda mama powinna mieć pod ręką?

Olejki eteryczne - kiedy je stosować?

Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe pozyskiwane z roślin. Zawarte w nich substancje relaksują, łagodzą napięcie, a niektóre mogą też leczyć. Olejki o działaniu moczopędnym polecane są przy problemach z układem moczowym, natomiast żółciopędne - gdy dokucza nam układ pokarmowy.

Te o właściwościach wykrztuśnych, przeciwbólowych oraz antybakteryjnych są szczególnie polecane w leczeniu przeziębienia. Po które olejki warto zatem sięgnąć, gdy dziecko choruje?

Olejki eteryczne - które warto podawać dzieciom?

  • Olejek cytrynowy

Pomaga złagodzić objawy przeziębienia. Działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, a także stymuluje układ immunologiczny do produkcji przeciwciał. Przy stosowaniu olejku cytrynowego - zwłaszcza w czasie letnich infekcji - trzeba pamiętać, że wchodzi on w reakcję z promieniami słonecznymi i może wywołać reakcję alergiczną u dziecka.

  • Olejek z rozmarynu

Zwalcza bakterie, a także zapobiega ich namnażaniu się. Dla lepszego efektu dobrze jest go połączyć z olejkiem cytrynowym lub eukaliptusowym. Taką mieszankę warto wetrzeć dziecku w okolice nosa, aby złagodzić przekrwienie i podrażnienie skóry spowodowane katarem i ciągłym wycieraniem nosa.

  • Olejek piniowy (sosnowy)

Doskonale łagodzi podrażnioną ciągłym wycieraniem skórę wokół nosa i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Olejek piniowy wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne oraz wykrztuśne. Łagodzi ból gardła oraz zmniejsza katar i ułatwia dziecku oddychanie.

  • Olejek miętowy

Olejek miętowy łagodzi objawy przeziębienia i skraca czas choroby. Wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwwirusowe. Dodatkowo posiada właściwości wykrztuśne i pomaga pozbyć się zalegającej w płucach wydzieliny. Mimo że jest bardzo skuteczny, to obecny w nim mentol u niektórych wywołuje alergię. Warto zaznaczyć, że olejku miętowego nie można stosować u niemowlaków i bardzo małych dzieci.

  • Olejek tymiankowy

Działa antyseptycznie oraz przeciwbakteryjnie. Najlepiej jest go łączyć z innymi olejkami, np. z drzewa herbacianego, cytryny i olejkiem z eukaliptusa. Łagodzi objawy przeziębienia oraz zmniejsza katar. Trzeba go jednak stosować z umiarem, ponieważ niektóre odmiany tymianku mogą podrażniać skórę.

Olejki eteryczne - jak je stosować?

Olejki eteryczne stosuje się na różne sposoby. Niektóre można wcierać w skórę - zwłaszcza, gdy jest podrażniona i zaczerwieniona od kataru. Jeśli dziecko ma w płucach zalegającą wydzielinę, aby ułatwić jej wykrztuszenie, można posmarować nim klatkę piersiową. Kilka kropli olejku eterycznego można dodać do kąpieli, a także stosować do inhalacji.

Warto dodać, że w aptekach i sklepach zielarskich można dostać plastry nasączone olejkiem, które przyklejamy do pidżamy lub pościeli dziecka.

Aromaterapia – sposób na złagodzenie stresu. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

>>> Zobacz także:

Dzieci śpią coraz mniej. "Niedobór to jest mało powiedziane, one po prostu będą krócej żyły"

Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po operacji stawia pierwsze kroki. "To rzecz, która od ponad 100 lat była niemożliwa do udowodnienia"

Czy szczepionki przeciwko COVID-19 różnią się skutecznością? Dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości