Technologia

Składanie komputera – jak to zrobić? Na czym polega składanie komputera – poradnik

Technologia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Składanie komputera (z używanych części, nowych lub mieszanych) to konieczna czynność w sytuacji, kiedy kupujemy podzespoły osobno. Dla jednych składanie komputerów to prosta czynność, dla innych samodzielne składanie komputera jest drogą przez mękę. Jednak wcale nie musi tak być – przedstawiamy skuteczne porady składania komputera krok po kroku!

Składanie komputera nie musi być tak stresujące, jak się wydaje. Nawet osoby początkujące, z garścią porad dotyczących składania komputera krok po kroku, spokojnie mogą sobie z tą czynnością poradzić. Najbardziej wymagające jest składanie komputera do gier – tego typu modele mają zwykle najwięcej podzespołów. Podczas składania komputerów należy uważnie sprawdzić wszystkie połączenia podzespołów. Przy składaniu komputera powinniśmy też uważać na zasilacz – zbyt słaby może wyrządzić szkody w innych częściach. 

Czy opłacalne jest samodzielne składanie komputera? 

Jeżeli chcemy zainwestować w nowy komputer, to z reguły decydujemy się na jedno z dwóch popularnych rozwiązań: kupujemy nowy komputer w serwisie lub przez Internet, albo dokonujemy osobnych zakupów wszystkich potrzebnych podzespołów. Drugie rozwiązanie jest bardzo opłacalne finansowo, gdyż gotowe, złożone zestawy bywają droższe. Z tym rozwiązaniem wiąże się jednak konieczność znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak złożyć komputer stacjonarny. Musimy wiedzieć, na czym polega składanie komputera nawet, jeśli kupimy najlepsze na rynku części.

Składanie komputera nie dla wszystkich będzie tak samo proste. Pamiętajmy, że zawsze możemy zlecić składanie komputera w specjalistycznym serwisie. Serwisy te wykonują składanie komputerów na zamówienie. Dzięki temu mamy pewność, że sprzęt zostanie poprawnie złożony i będzie działał.

Ile kosztuje składanie komputera? 

Ile kosztuje składanie komputera? W zależności od konkretnej firmy ceny wahają się pomiędzy 100 zł a 250 zł. Wiele zależy od tego, czy w ramach usługi składania komputera na zamówienie zlecamy także konfigurację BIOS-u, a także czy prosimy o instalację systemu operacyjnego. Ostatnia czynność jest obecnie wyjątkowo łatwa, a jesteśmy w stanie zaoszczędzić na niej nawet do 50 zł.

Możemy jednak pokusić się o składanie komputera krok po kroku samodzielnie. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na lepsze akcesoria do komputera. Poniżej przedstawimy, jak łatwe jest składanie komputera.

Poradnik dla początkujących – składanie komputera krok po kroku 

Od jakich podzespołów rozpocząć składanie komputera stacjonarnego? Przystępując do składania komputera (do gier lub zwykłego komputera biurowego), rozłóżmy sobie wszystkie podzespoły tak, aby były łatwo dostępne i widoczne. W przypadku składania komputerów wszystko zaczyna się od płyty głównej (co nie powinno dziwić – w języku angielskim na ten podzespół mówimy często motherboard, czyli płyta-matka). 

Składanie komputera krok po kroku:

  1. 1Płytę główną należy położyć na płaskiej powierzchni i odblokować gniazdo procesora. W tym miejscu należy włożyć nasz procesor.
  2. 2Następnie wyszukajmy na płycie głównej miejsce na umieszczenie slotów pamięci RAM. Obojętnie, czy jest to pamięć typu DDR2, DDR3, czy też DDR4 – składanie komputera wygląda identycznie w tym kroku. Ostrożnie umieśćmy sloty pamięci RAM w przeznaczonych do tego, podłużnych przepustkach.
  3. 3Jako trzeci podzespół podczas składania komputera stacjonarnego wykorzystujemy układ chłodzenia. Trudność tego etapu zależy od tego, jaki zestaw chłodzący kupiliśmy. Konstrukcje należy przykręcić śrubkami do płyty głównej zgodnie z instrukcją producenta, którą powinniśmy mieć w opakowaniu.
  4. 4W tym momencie składania komputera, poradnikowo, przystępujemy do montażu obudowy. Jest to niezwykle prosty krok – wystarczy odpowiednio poprzykręcać do siebie blaszane elementy obudowy. Jeżeli składamy komputer do gier i mamy do czynienia z obudową gamingową, może być trudniej, ale wciąż wykonalnie nawet dla laika!
  5. 5Jeżeli mamy już złożoną obudowę, to przechodzimy do umocowania nasze płyty głównej w obudowie. W odpowiednie miejsce wstawiamy także dysk lub dyski twarde. Jeśli mamy, mocujemy napęd DVD lub Blu-ray.
  6. 6Ważny momentem tego poradnika składania komputera krok po kroku jest podpięcie zasilacza. Przeczytajmy wyraźnie instrukcję producenta. Składając komputer do gier, potrzebujemy silniejszego zasilacza, zapewniającego bezpieczną pracę całości. Z reguły zasilacz mocujemy w górnym, tylnym miejscu obudowy.
  7. 7Wszystkie podzespoły są już złożone. Przedostatnim krokiem będzie podpięcie wszystkich kabli. Starajmy się zrobić to w taki sposób, by kable nie plątały się ze sobą – bardzo ułatwi to czyszczenie komputera w przyszłości.
  8. 8Ostatni etap to podłączenie akcesoriów: monitora, głośników itp. Składanie komputera oficjalnie dobiegło końca i możemy "odpalać" nasz nowy sprzęt.

Zobacz video: Dziś Dzień Bezpiecznego Komputera. Jak stworzyć mocne i bezpieczne hasło?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości