Technologia

Co to jest framework? Instalujemy i odinstalowujemy Microsoft .Net Framework

Technologia

Aktualizacja:
laptop komputer

Framework to inaczej platforma programistyczna określana jako szkielet służący do budowy aplikacji. Framework definiuje to, co jest zawarte w aplikacji – jej ogólny mechanizm funkcjonowania. Najczęściej spotykany podczas pracy przy komputerze jest .Net Framework. To platforma programistyczna opracowana przez firmę Microsoft, która jest dostępna na systemy operacyjne Windows, począwszy od wersji Windows 98, a skończywszy na najnowszym Windows 10.

Microsoft .Net Framework nie jest skategoryzowany do konkretnego języka programowania. Aktualnie jest ponad 40 języków programowania zgodnych z platformą .Net – m.in. C#, Visual Basic .NET, F#, J#, C++/CLI. Platforma .Net Framework jest czynnikiem składowym systemu operacyjnego Microsoft Windows i jest dostępna za darmo w wielu źródłach, takich jak Microsoft Update. Czas dowiedzieć się więcej o .Net Framework. Jaka wersja jest najnowsza i w jaki sposób go zainstalować lub odinstalować?

Co to jest framework?

Z terminem "framework" możemy spotkać się wielokrotnie, nawet jeśli nie zajmujemy się na co dzień programowaniem. Wszystko przez obecność .Net Framework, który jest składową systemów operacyjnych Microsoft Windows. Najpierw jednak warto dowiedzieć, co to jest framework? Definiujemy go jako platformę programistyczną, która jest szkieletem do budowy aplikacji, zawierającym przede wszystkim strukturę tworzonej aplikacji oraz jej ogólny schemat działania. Framework zawiera również zestaw bibliotek i komponentów, które można zastosować do realizacji różnych zadań. Podczas programowania dostępne komponenty należy rozbudowywać i dostosowywać do potrzeb przygotowywanego projektu, tak by efektem była działająca aplikacja.

Co to jest Microsoft .Net Framework?

W przypadku frameworków warto przede wszystkim zapoznać się z .Net Framework od Microsoftu. Jest to platforma programistyczna, która obsługuje środowisko uruchomieniowe (CLR – skrót od Common Language Runtime) i biblioteki klas (zapewniają tworzonej aplikacji podstawowe funkcje). Pod kątem programowania .Net Framework nie jest związany z konkretnym językiem. Programiści mogą korzystać z wielu języków programowania, m.in. C++/CLI, C#, F#, J#, Delphi 8 dla .Net lub Visual Basic .NET. Łącznie framework obsługuje ponad 40 języków programowania. Głównym zadaniem Microsoft .Net Framework jest zarządzanie elementami systemu, czyli kodem aplikacji, pamięcią i zabezpieczeniami. Obecnie najnowszą wersją tej platformy programistycznej jest Microsoft .Net Framework oznaczony cyframi 4.7.2. Dlaczego zatem warto, a nawet trzeba ją zainstalować, nawet jeśli nie jesteśmy programistami i nie mamy nic wspólnego z tą dziedziną? Po prostu .Net Framework jest ważną składową systemu Microsoft Windows i nieważne, czy korzystamy z niewspieranych już aktualizacjami Windows XP lub Vista, czy z najnowszego Windows 10. Wiele aplikacji, programów (m.in. antywirusowych) lub gier wymaga zainstalowania frameworka od Microsoftu. Zawiera on niezbędne biblioteki do uruchomienia wyżej wymienionych aplikacji napisanych w językach programowania z wykorzystaniem platformy .Net Framework. Wiele firm wykorzystuje tę platformę do tworzenia aplikacji i programów. Oznacza to, że aby móc prawidłowo korzystać z takich programów, należy posiadać na komputerze odpowiednią wersję .Net Framework.

Instalacja i deinstalacja Microsoft .Net Framework

Posiadając wiedzę na temat tego, czym jest i do czego służy Microsoft .Net Framework, powinniśmy wiedzieć, jak go zainstalować. Bardzo często podczas uruchamiania programów lub gier otrzymujemy komunikat, że na naszym komputerze musi zostać zainstalowany .Net Framework w odpowiedniej wersji, np. 4.5. Niezastosowanie się do tego polecenia sprawi, że instalowana aplikacja nie będzie działała. W takim przypadku powinniśmy pobrać odpowiedni .Net Framework z zasobów Microsoftu. Bez problemów znajdziemy najnowszą wersję dla systemów Windows 10, 8.1, 8 oraz 7. Jeśli chodzi o system Microsoft Windows Vista, to ostatni .Net Framework został wydany w wersji 4.6, a na Windows XP w wersji 4.0.3. Warto również wiedzieć, że instalacja najnowszego .Net Framework w teorii oznacza, że możemy odinstalować starsze wersje. Jednak w praktyce może się zdarzyć, że starsze programy nie będą funkcjonowały poprawnie. Jeśli chcemy odinstalować. Net Framework, to najłatwiej znaleźć go w panelu sterowania w sekcji "dodaj lub usuń programy". Następnie wystarczy wybrać go z listy i rozpocząć proces deinstalacji. Alternatywnym rozwiązaniem może być skorzystanie z programów służących do usuwania oprogramowania z komputerów. Z kolei w przypadku problemów z prawidłowym działaniem .Net Framework warto skorzystać z narzędzia Microsoft .Net Framework Repair Tool (znajdziemy je na stronie Microsoftu).

Zobacz wideo: Filmy inspirowane grami komputerowymi podbijają Hollywood

Zobacz także:

Asia Lazar z programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" będzie miała córeczkę. Opowiedziała, jak zareagował jej partner

Anna Wendzikowska o poszukiwaniu szczęścia. "Najważniejsze są te emocje, które są w środku"

Filip Łobodziński o żałobie po śmierci 21-letniej córki. "Ona naprawdę była zjawiskowa"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości