Popularne zagraniczne i polskie tańce ludowe

Taniec ludowy
4u4me/Getty Images
Tańce ludowe są istotną częścią dziedzictwa narodowego każdego kraju. W jednym państwie może występować kilka lub kilkanaście różnorodnych tańców ludowych. Jakie są najpopularniejsze tańce ludowe w Polsce i za granicą?

Taniec ludowy świadczy o bogactwie kulturowym danego regionu. To nie tylko sposób poruszania się, lecz także muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby danego tańca, unikalne stroje, w których wykonywany jest dany taniec oraz unikalne, charakterystyczne dla danego regionu instrumenty. Tańce ludowe stanowią ważny element kultury każdego kraju. Jakie są popularne tańce w Europie?

Polski taniec ludowy

W Polsce istnieje wiele tańców ludowych, a część z nich uznano za tańce narodowe. Obecnie za polskie tańce narodowe uważa się: krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura i poloneza. Krakowiak wywodzi się, jak sama nazwa wskazuje, z okolic Krakowa i charakteryzuje się żywym, szybkim tempem. Kujawiak ma z kolei powolne tempo, zaś oberek jest najszybszym polskim tańcem narodowym i wykonując go, tancerze muszą wykazać się wyjątkową zręcznością i gibkością. Szybkie tempo ma też pochodzący z Mazowsza mazur, charakteryzujący się dużą liczbą dosyć wymagających figur. Powolny i dostojny polonez wywodzi się z tradycji ludowej, jednak stał się popularnych tańcem na dworach. Tradycję tańczenia poloneza podtrzymują obecnie m.in. szkoły średnie (tańczy się go na studniówkach).

W różnych regionach Polski występuje też wiele tańców ludowych nie zaliczanych do narodowych, ale są one równie istotnym elementem kultury danego regionu. Śląski taniec ludowy to m.in. trojak. Wykonuje się go w trzyosobowych grupach (dwie tancerki i jeden tancerz).

Hiszpański taniec ludowy

Jednym z najpopularniejszych hiszpańskich tańców ludowych jest bolero. Wywodzi się z Andaluzji i Kastylii, a powstał w XVIII w. Bolero tańczy się tempem umiarkowanym, solo lub parami. Tancerzom akompaniują instrumenty perkusyjne, np. tamburyn. Do bolera podobny jest inny taniec ludowy, siguiriya, jest jednak od niego szybszy. Siguiriya tańczy się tradycyjnie przy akompaniamencie gitary i kastanietów. Siguiriyą określa się również pieśni ludowe, które często są bardzo emocjonalne.

Rosyjski taniec ludowy

Jednym z popularnych rosyjskich tańców ludowych jest trepak, który wykonuje się również w niektórych częściach Ukrainy. Trepak wyróżnia się szybkim tempem w metrum 2/4 i można go rozpoznać po charakterystycznych przytupach i kroczkach. Trepak zdobył popularność dzięki temu, że pojawił się w balecie „Dziadek do orzechów”.

Grecki taniec ludowy

Wiele osób kojarzy Grecję z zorbą, popularnym tańcem, nazywanym również sirtaki. Ciekawostką jest, że to taniec pseudoludowy i zawiera jedynie pewne elementy autentycznych greckich tańców ludowych. Taniec został wymyślony na potrzeby słynnego filmu „Grek Zorba”. Sirtaki opiera się m.in. na szybkiej i wolnej wersji ludowego tańca hasapiko, który jest tańczony nie tylko w Grecji, ale i na dawnych terenach Imperium Osmańskiego, a także w innych częściach Bałkanów oraz w Azji Mniejszej. Za najbardziej tradycyjny taniec ludowy w Grecji uważa się sirtos , tańczony w półkolu. Obecnie można spotkać wiele rodzajów sirosa, kroki i muzyka nieco się różnią niemal na każdej wyspie i w różnych częściach kontynentalnej Grecji.

Czeski taniec ludowy

Wielu może zdziwić fakt, że polka, taniec często kojarzony z Polską, według wielu etnografów pochodzi z Czech. Nazwa wywodzi się od czeskiego słowa pulka i oznacza półkole lub półkrok . Polka powstała w pierwszej połowie XIX w. i szybko zdobyła popularność m.in. w Polsce, Włoszech czy Niemczech. Polkę, obok walca, chętnie tańczono na balach i innych towarzyskich wydarzeniach w całej Europie. Kolejnym znanym czeskim tańcem ludowym jest furiant, charakteryzujący się szybkim tempem.

Węgierski taniec ludowy

Węgry słyną zwłaszcza z dwóch tańców ludowych: czardasza i hajduka. Pierwszy z nich pochodzi z Siedmiogrodu i został spopularyzowany przez Romów węgierskich. Taniec ten pojawia się m.in. w znanej operetce „Księżniczka czardasza”. Hajduk z kolei pochodzi z południowo-zachodniej Żywiecczyzny. Hajduka tańczy się parami, jednak to partner skupia uwagę, ponieważ wykonuje on wiele figur wymagających dużej sprawności fizycznej, m.in. skoki, przysiady, uderzenia ręki o uniesioną nogę. Dawniej hajduk był tańczony jedynie przez pasterzy.

Serbski taniec ludowy

Jednym z najpopularniejszych serbskich tańców ludowych jest kolo, znany również w innych krajach bałkańskich, m.in. w Macedonii czy Bośni i Hercegowinie. Kolo, tańczony w kole, jest uważany za jeden z najstarszych słowiańskich tańców ludowych .

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Alert RCB dla kilku województw

Alert RCB dla kilku województw

Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

Anita Werner opublikowała urodzinową fotografię: "Kobieta. 46 lat"

Anita Werner opublikowała urodzinową fotografię: "Kobieta. 46 lat"

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"

Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"