Styl życia

Infekcja między dawkami szczepień przeciwko COVID-19. Co zrobić w takiej sytuacji?

Styl życia

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce trwają, ale wciąż pojawia się wiele wątpliwości i zapytań o to, czy lek na pewno jest bezpieczny i kiedy można go przyjmować. Jeden z naszych widzów zadał pytanie, co się stanie, jeśli między dawkami szczepionki zachorujemy na koronawirusa. Wątpliwości rozwiał w naszym programie dr Paweł Grzesiowski.

Kiedy można przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi?

- Szczepionka będzie podawana w dwóch dawkach, w odstępie dwóch - trzech tygodni. Co będzie, jeżeli w tym czasie zostanę zainfekowana tym wirusem i zachoruję? O odpowiedź na pytanie poprosiliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Jeżeli zdarzyłoby się, że między pierwszą drugą dawką, w tej przerwie trzytygodniowej, pojawią się objawy ostrej infekcji, jest oczywiste, że druga dawka jest przesuwana. Nie szczepimy nikogo, niezależnie od tego, czy jest to COVID-19, czy grypa, czy angina, w trakcie trwania ostrej infekcji - powiedział w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

- Po ustaniu ostrej infekcji, mamy okres tzw. karencji, czyli nie szczepimy tydzień po infekcji wirusowej, a miesiąc po bakteryjnej - dodał nasz ekspert.

Powikłania po szczepionce na COVID-19

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce przeciwko koronawirusowi. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej.

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych szczepionek - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości