Bałwan - ulubieniec dzieci i dorosłych
Światowy Dzień Bałwana obchodzony jest 18 stycznia. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem składające się na nią cyfry do złudzenia przypominają śnieżną postać trzymającą miotłę. Co ciekawe, najstarsza rycina przedstawiająca malowanego bałwanka znajduje się w datowanym na 1380 rok manuskrypcie. Oznacza to, że zwyczaj lepienia ze śniegu tego niekwestionowanego symbolu zimy towarzyszy ludzkości od bardzo dawna.
- Ludzie lepią bałwany od zarania dziejów. Człowiek, po pierwsze, potrzebuje tworzyć, a po drugie, przy lepieniu bałwana bawić się wspólnie i tworzyć relacje z bliskimi osobami - oceniła psycholog Małgorzata Bajko. Dodała też, że wykonana ze śniegu rzeźba ma pozytywną konotację z dzieciństwem. Nie dziwi zatem fakt, że pojawia się w wielu filmach i bajkach dla dzieci.
- Bałwan jest symbolem zimy i nawet jeżeli zim już nie będzie takich, jak kiedyś, to tym bardziej on będzie symbolem tego, za czym tęsknimy - podsumowała terapeutka.
Najlepszym potwierdzeniem słów Małgorzaty Bajko jest choćby entuzjazm wychowanków warszawskiego przedszkola, w którym każdego roku celebruje się Światowy Dzień Bałwana. Dzieci z nieskrywaną radością lepią bałwany nie tylko ze śniegu, ale także z masy solnej.
Rekordowe rozmiary bałwanów
Lepienie bałwana to nie lada atrakcja dla najmłodszych, ale i dorosłych, którzy w tym zwyczaju odnajdują możliwość wykazania się nieprzeciętnymi umiejętnościami. Rekordy dotyczące sztuki tworzenia bałwanów od lat ustanawiane są na całym świecie. Według Księgi Rekordów Guinnessa, najwyższa budowla tego rodzaju miała ponad 37 metrów, najmniejsza osiągnęła raptem 3 mikrometry. Największego bałwana w naszym kraju udało się z ulepić strażakom z Małopolski. Jego obwód wynosił 28 metrów, a wysokość przekraczała 13 metrów.
- Produkcja z początku wyglądała spontanicznie - zauważył Grzegorz Pawlak, naczelnik OSP w Zubrzycy Dolnej. Podkreślił też, że w pobiciu rekordu niezwykle przydatne okazały się łopaty, ale także koparki i ciągniki.
- Zwieńczeniem tej budowy było oblanie wodą naszego bałwana w celu wytworzenia specjalnej skorupy z lodu, aby ten bałwan wytrzymał jak najdłużej - podsumował Dawid Woźny z OSP w Zubrzycy Dolnej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- W którym kraju lepi się bałwany z piasku, a gdzie rzuca się jedzeniem w sufit?
- Jak zrobić sztuczny śnieg? Masz te produkty w domu
- Tworzą arcydzieła z lodu. "Trochę musiałem przerzucić tych ton"
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Sam Edwards/Getty Images