Styl życia

Stłuczka na drodze. Jak się zachować i kiedy wezwać policję?

Styl życia

Aktualizacja:

Opady śniegu i oblodzenie dróg znacząco utrudniają jazdę samochodem. W takich warunkach nietrudno o wypadek czy stłuczkę. Jak się zachować, gdy dojdzie do kolizji? Czy wzywanie policji zawsze jest konieczne? Na te i inne pytania - w rozmowie z Marcinem Sawickim - odpowiedział Sylwester Pawłowski z projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca.

Jak się zachować gdy gdy dojdzie do stłuczki?

Statystki pokazują, że każdego dnia rejestruje się co najmniej półtora tysiąca stłuczek. Co ciekawe, za 70 proc. wszystkich kolizji odpowiadają mężczyźni. Jak się zachować kiedy przytrafi nam się stłuczka?

- W pierwszej kolejności musimy się upewnić czy nikomu nic się stało, czy ktoś nie został ranny, czy konieczne jest wezwanie policji oraz pogotowia - mówił w rozmowie z Marcinem Sawickim Sylwester Pawłowski z projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca.

Następnie powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jak?

- Należy włączyć światła awaryjne, a na drodze ustawiamy trójkąt ostrzegawczy, powinniśmy także założyć kamizelkę odblaskową. Tę ostatnią dobrze jest trzymać np. na półeczce w drzwiach samochodu i założyć ją od razu po wyjściu z samochodu. Dzięki temu będziemy dobrze widoczni dla innych kierowców na drodze i unikniemy potrącenia, które w takich sytuacjach się zdarzają - mówił Pawłowski.

Kolejnym krokiem powinno być spisanie oświadczeń. Do ich przygotowania potrzebne są dokumenty, a tych - zgodnie z nowymi przepisami - nie musimy mieć podczas jazdy przy sobie. Co zrobić, jeśli ich nie mamy?

- W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam aplikacja mObywatel. Tam mamy swój dowód osobisty, prawo jazdy czy inne niezbędne dokumenty. Jeśli nie mamy takiej aplikacji, to czy kierowca, z którym mieliśmy stłuczkę jest ubezpieczony możemy sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny wozu - mówił Pawłowski.

Kiedy wezwać policję?

Przy drobnych stłuczkach wyzwanie policji nie jest konieczne. Jednak w sytuacji, gdy w kolizji uczestniczył obcokrajowiec z którym nie potrafimy się porozumieć, są jakieś problemy z dokumentami lub - w naszej ocenie - drugi kierowca jest np. pod wpływem alkoholu - wezwanie odpowiednich służb jest absolutnie koniecznie.

- Mimo że wezwanie policji sprawi, że wszystko się wydłuży i stracimy dużo więcej czasu, to później możemy na tym skorzystać - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Podział obowiązków domowych u Agnieszki Kaczorowskiej-Peli i Macieja Peli. Kto gotuje, a kto czyści wannę?

Typ osobowości a sposób wypowiadania się. Czy introwertyk zrozumie się z ekstrawertykiem?

Razem w domu, razem w pracy. Czym zajmuje się Edyta Jungowska oraz jej partner?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości