Korowaj weselny - co to takiego? "Przesąd mówił, że jeśli wyjdzie, to małżeństwo będzie udane"

Dzień Dobry TVN
Każdy region Polski pielęgnuje inne tradycje, także te weselne. Jak to wygląda na Podlasiu? Jakie tradycje wciąż są pielęgnowane, a które należą już do przeszłości? Co gwarantuje młodej parze szczęście? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Korowaj weselny - co to takiego?

Na Podlasiu na weselnym stole muszą się znaleźć korowaje. - To bułki weselne, którymi rozpoczynało się wesele. W każdej wsi sposób ich wypiekania był inny. Gotowego już korowaja ozdabiano - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Alina Chilkiewicz. Warto dodać, że na wesele pieczono kilka korowajów. Te najbardziej okazałe były podawane najważniejszym gościom na weselu, te mniejsze podawano pozostałym weselnikom.

- Przesąd mówił, że jeśli korowaj się uda, to małżeństwo też będzie udane, jeśli nie, to między małżonkami nie będzie się układało najlepiej - dodała. Niestety, tradycja wypiekania korowajów zanikła. - Zastąpił go chleb weselny, którym rodzice witają państwa młodych w domu po przyjeździe z kościoła - mówiła.

Naturalne metody leczenia

Alina Chilkiewicz doskonale zna się nie tylko na tradycjach weselnych Podlasia, ale także na ziołach. - Na Podlasiu można znaleźć zioło o nazwie bluszczyk kurdybanek. To doskonała przyprawa. Kiedyś dodawano go do każdej zupy. Dobrze działa na żołądek i wzmacnia odporność - mówiła w rozmowie z naszym reporterem.

Na które zioła jeszcze warto zwrócić uwagę? Co można zrobić z mniszka lekarskiego? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Coraz więcej podrabianych miodów. Jak nie dać się nabrać? Są dwa niezawodne sposoby

Pan młody uciekł sprzed ołtarza. Rodzina niedoszłego małżonka znalazła zaskakujące wyjście z sytuacji

Bezdzietne wesele. Państwo młodzi: "To jest nasz dzień, chcemy się dobrze bawić"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

podziel się:

Pozostałe wiadomości