W jakich krajach obowiązuje sjesta?

Mężczyzna, który odpoczywa na hamaku
neoblues/Getty Images
Źródło: E+
Sjesta to nie tylko popołudniowa drzemka w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy. To również czas, w którym popołudniami nieczynne są niemal wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. Dziwi to zwłaszcza turystów z krajów, w których nie ma tradycji sjesty.

Sjesta w Hiszpanii to czas przeznaczony na odpoczynek. W popołudniowych godzinach nie załatwi się więc spraw w urzędach, często nie zje się nawet obiadu, bo sjestę praktykuje większość mieszkańców tego kraju na południu Europy.

Skąd się wzięła sjesta?

Sjesta jest obecnie najbardziej kojarzona z Hiszpanią, jednak jej początki sięgają czasów starożytnych Rzymian. W szóstej godzinie dnia (łac. sexta, czyli szósta, stąd nazwa sjesty) przestawali oni wykonywać swoje obowiązki, by się posilić i odpocząć. Szósta godzina, w zależności od pory roku, wypadała pomiędzy 13.00 a 15.00. Obecnie sjestę praktykuje się w niektórych regionach najcieplejszych krajów Europy, czyli w Hiszpanii, we Włoszech, w Grecji, na Malcie i w Chorwacji. Popołudniowy odpoczynek jest też popularny za oceanem, m.in. w Argentynie, Brazylii i Meksyku.

Sjesta w Hiszpanii

Sjesta to ważny element hiszpańskiej kultury praktykowany w wielu rejonach tego kraju. Zwyczaj ten jest podyktowany gorącym klimatem panującym w znacznej części państwa. Popołudniowy wypoczynek czasem jest wręcz niezbędny, ponieważ z powodu panujących upałów mało kto jest w stanie normalnie pracować. Oficjalnie sjesta rozpoczyna się o godz. 14.00 i trwa do godz. 17.00. Jest to jednak dość luźno traktowane, nie należy się więc zdziwić, że w niektórych miejscach sklepy są zamykane już o godz. 13.00. Na południu Hiszpanii oprócz sklepów czy kiosków na czas sjesty na głucho są zamknięte również wszystkie urzędy. Jeśli chce się więc załatwić jakąś ważną sprawę, należy zrobić to rano lub późnym popołudniem. W przypadku banków warto pamiętać, że większość z nich obsługuje klientów jedynie do godz. 14.00.

Czy każdy może udać się na sjestę w Hiszpanii? Niestety nie. Z popołudniowej drzemki korzystają najczęściej właściciele małych i średnich sklepów i lokali usługowych. Sjesta nie obowiązuje dużych supermarketów i galerii handlowych – są one otwarte bez przerwy przez cały dzień.

Podczas sjesty Hiszpanie udają się na obiad do restauracji lub, jeśli mają taką możliwość, do domu. Często, jeśli tylko mogą, ucinają sobie drzemkę, by nabrać sił na wieczór. Hiszpanie uwielbiają bowiem spędzanie wieczorów w barach i restauracjach w gronie przyjaciół czy rodziny.

Sjesta w Grecji

Również w Grecji poobiednia sjesta jest wciąż bardzo popularna. Grecy cenią sobie czas wolny, który mogą poświęcić na smaczny posiłek, spotkanie ze znajomymi lub po prostu odpoczynek od pracy. Popołudniowa sjesta w Grecji trwa zazwyczaj od godz. 13.00 do około godz. 17.00. W tym czasie większość sklepów jest zamknięta. Czas greckiej sjesty jest dosyć elastyczny i jeśli np. właściciel sklepu uzna, że potrzebna jest mu drzemka, nie będzie mieć oporów, by wcześniej zamknąć swój lokal. Tak jak Hiszpanie, Grecy również uwielbiają spędzać ciepłe wieczory przy pysznym jedzeniu i w gronie znajomych, dlatego wykorzystują czas sjesty na odpoczynek przed wieczorną zabawą.

Sjesta we Włoszech

Włochy to kolejny europejski kraj, w którym wciąż praktykuje się zwyczaj sjesty. Jednak nie dotyczy on całego kraju – na poobiedni odpoczynek częściej udają się mieszkańcy południowej części Włoch. Wynika to z tego, że w tym rejonie temperatury są wyższe, a w miesiącach letnich wręcz nieznośne. Podczas sjesty miasta i miasteczka zupełnie się wyludniają, zamknięte są sklepy, urzędy, bary i restauracje. Może być to na początku nieco frustrujące dla turystów z innej części Europy, którzy wczesnym popołudniem mają zwyczaj jeść obiad lub chcą kupić wodę do picia. Godziny sjesty różnią się w zależności od regionu. Najczęściej jednak rozpoczyna się ona o godz. 13.00 lub 14.00 i trwa do godz. 16.00 lub 17.00.

Jak przyzwyczaić się do sjesty?

Pobyt w krajach, w których obowiązuje sjesta, może być na początku nieco problematyczny dla turystów z innej części Europy. Dla osób nieprzyzwyczajonych do tego, że wczesnym popołudniem na kilka godzin życie w miasteczku lub mieście całkowicie zamiera, przestawienie się na taki tryb życia może zająć nieco czasu. Jeśli chce się więc załatwić coś ważnego w urzędzie lub zrobić zakupy, najlepiej uczynić to przed południem. Warto też przestawić się na jedzenie obiadu w późniejszych godzinach. Podczas pobytu w Hiszpanii, Grecji czy Włoszech w czasie sjesty najlepiej robić to, co lokalni mieszkańcy, czyli zjeść pożywny posiłek, odpocząć i nabrać sił na długie, ciepłe wieczory.

Sen na odporność

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Turystyka w czasie pandemii. Czy jadąc do Hiszpanii trzeba wykonać test na obecność koronawirusa?

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? "Podróże w dzisiejszych czasach są trudniejsze"

Jak przetrwać pandemię z rodziną w małym mieszkaniu? "Kiedy się pokłócimy, mąż wchodzi pod prysznic"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości