Styl życia

Jak wygląda zawód przewodnika natury? "Przez trzy pierwsze lata ciężko było żyć tylko z tego"

Styl życia

Mówią o emocjach, ekscytacji, obcowaniu z życiem - para "mieszczuchów" zdecydowała się przenieść z pędzącego miasta na wieś. Teraz jako przewodnicy natury uwrażliwiają innych na piękno przyrody. Jak przyznają, początki nie były łatwe.

Kim jest przewodnik natury?

Przewodnik natury to w Polsce jedna z najmłodszych profesji związanych z przyrodą. Co ciekawe, w innych krajach jest znana od lat.

- Zaczynaliśmy od uwierzenia ludziom wykonującym tę pracę gdzie indziej w Europie. Przyjeżdżali i nas uczyli. Udowadniali, że tak można, że można z tego żyć. Przez trzy lata było dość ciężko robić tylko to i żyć z tego. Natomiast teraz mamy rezerwacje nawet na dwa lata do przodu - wyjaśnia Iwona Krępic, przewodniczka natury.

Czym dokładnie zajmuje się osoba wykonująca ten zawód?

- To ktoś, kto potrafi pokazać przyrodę z bliska, rozkochać w niej, a do tego zrobić to z szacunkiem dla niej samej - taką definicję podaje nam Krępic.

Zachwyt naturą

Przewodnictwo nie jest jeszcze dla wszystkich pełnoetatową pracą. Jednak osoby wykonujące ten zawód w Polsce dokładają wszelkich starań, by został on wreszcie dostrzeżony.

- To łańcuch wzajemnych korzyści - wspomina jeden z naszych rozmówców, Jacek Wójcik.

Jak wskazuje, obecność turystów to również korzyść gospodarcza dla regionu. Klientami przewodników natury w 99% są przyjezdni z zagranicy.

Przewodnicy to prawdziwi pasjonaci natury.

- Znaleźć pracę, która jest pasją to chyba najlepsze w życiu, co się może zdarzyć - słyszymy od Iwony Krępic.

Trudno nam się z nią nie zgodzić. Opowieści jej i innych przewodników o zwierzętach, którym mieli okazję przyjrzeć się z bliska, zachwycają. Usłyszysz je w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Wiosenne porządki w szafie. Jak się do nich przygotować?

Geograf, którego prognozy pogody sprawdzają się w 100 proc.

W zeszłym roku było najmniej urodzeń od 15 lat. "Kobiet, które mogą mieć dzieci, będzie coraz mniej"

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Arkadiusz Gdula

Pozostałe wiadomości