Styl życia

Projektował sejfy dla największych gwiazd. Na swoim koncie ma współpracę z Karlem Lagerfeldem

Styl życia

Aktualizacja:

Jan Gałek z Dolnego Śląska wybrał sobie niebanalny fach. Musiał opanować prawie 15 zawodów, by zająć się projektowaniem i renowacją sejfów. Warto było. - To duża radość z tego, że jakaś gwiazda filmowa docenia moją pracę - przyznał projektant.

Tworzył najdroższe sejfy na świecie

Jan Gałek wychował się w tradycjach rzemieślniczych. Dzięki tacie prace ślusarskie nie były mu obce, a złocenia czy szpachlowania nauczył się w szkole. Natomiast tajemnicę obecnego zawodu poznał, gdy pracował w Niemczech. Tam tworzył jedne z najdroższych sejfów na świecie. Przeważnie kupowały je osoby ze świata show-biznesu m.in. Robin Williams czy Paris Hilton. Dla dziedziczki hotelowego biznesu zaprojektował specjalny sejf na buty. Współpracował też z Karlem Lagerfeldem.

- Wspólnie projektowaliśmy sejf. Karla bardzo zafascynowały te historyczne ornamenty. (…) Ostatecznym projektem był jednak sejf nowoczesny, designerski – wyjawił Jan Gałek.

Sejf - ekskluzywny mebel

Projektant wrócił do Polski z zamiarem kontynuowania zajęcia. Spod jego ręki wyszło już kilkanaście unikatowych sejfów. Teraz pracuje dla największego kolekcjonera w naszym kraju.

- Najbardziej fascynuje mnie mechanika, że taki niewielki kluczyk może poruszyć taki potężny mechanizm. To jest dla mnie zaszczyt, że mogę to ratować i przywracać nowe życie. To duża radość, z tego, że jakaś gwiazda filmowa docenia moją pracę i chce coś takiego mieć u siebie w domu – tłumaczył projektant i renowator.

Obecnie sejfy nie służą wyłącznie do przechowywania pieniędzy. To meble będące ekskluzywnym schowkiem na alkohole, zegarki i inne kosztowności. Praca przy sejfie zajmuje około roku.

Unikatowe sejfy zobaczysz w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Marta Buchla

Pozostałe wiadomości