Styl życia

Dlaczego wydmy wymagają ochrony? "Stanowią umocnienie brzegowe i biorą na siebie pierwsze uderzenie sztormowe"

Styl życia

Aktualizacja:

Wakacje to pracowity czas nie tylko dla ratowników, ale i... edukatorów. Urząd Morski w Gdyni poszukuje osób, które będę przekazywać urlopowiczom wiedzę na temat wydm. Kto może zostać takim edukatorem? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Kim jest edukator wydm?

Urząd Morski w Gdyni, na czas wakacji, poszukuje osób, które będą przekazywały wiedzę o wydmach. Kto może zostać takim edukatorem? - Każda osoba pełnoletnia, która ma czas i kocha polskie morze. Chciałaby się czegoś nauczyć i podzielić tą wiedzą z innymi. Przyrodnicze wykształcenie nie jest wymagane - mówiła w rozmowie z naszą reporterką Magdalena Kieszkowska, z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Każdy chętnie przejdzie odpowiednie szkolenie. - Wszyscy wolontariusze otrzymają niezbędną wiedzę. Dowiedzą się dlaczego wydmy są ważne, jakie jest ich znaczenie w przyrodzie i dlaczego należy je chronić - dodała.

Dlaczego wydmy są ważne?

Wiele osób traktuje wydmy, jako przedłużenie plaży. Rozkładają tam koce, opalają się. tymczasem tak nie powinno być. Dlaczego nie powinniśmy wchodzić na wydmy? - Wydmy dla każdego są czymś innym. Dla turystów to jest piękne miejsce, na którym mogą odpocząć czy poopalać się. My jako Urząd Morski patrzymy na to zupełnie inaczej. Dla nas wydmy to umocnienie brzegowe. To właśnie ona bierze na siebie pierwsze uderzenie sztormowe. Bardzo ważne jest, aby osoby, które tu przyjeżdżają miały taką wiedzę i ich nie niszczyły - mówił Wacław Lipiec z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Co będzie musiał robić edukator wydm? Czy można je odbudować? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Joanna Koroniewska oprowadziła nas po swoim nowym mieszkaniu. "Chcę zmienić życie i przerobić je o 180 stopni"

Nina Tyrka porzuciła taniec, aby z bratem prowadzić warzywniak. "Nadal spełniam czyjeś marzenia"

Magda Steczkowska spędza czas z bratanicą. "Nareszcie miałyśmy czas pogadać o życiu i nacieszyć się sobą"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości