Tradycyjne ozdoby ze słomy
Pan Stanisław Kołodziej to twórca ludowy z Wolicy pod Lublinem, który znany jest ze swojego rękodzieła już od 30 lat. Tajniki tradycyjnych ozdób, które zresztą zachwyciły naszych widzów, przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
- Robię tradycyjne ozdoby, znane z lubelskiego. Babcie i dziadkowie, którzy nie mogli już pracować w polu, paśli krowy razem z dziećmi, które jeszcze nie mogły pracować. W tym czasie uczyli dzieci wyrabiać te ozdoby - powiedział nasz gość.
- Pamiętam jak babcia robiła te ozdoby. Uczyłem się od mamy, która jest twórczynią ludową. Zaczęła od poezji, a później zobaczyła, co inni robią w plastyce obrzędowej. (...) Moje dzieci wiedzą, jak się to robi, ale na razie się tym nie interesują, ale myślę że z czasem zaczną, tak jak ja - dodał.
Jak robi się tradycyjne ozdoby ze słomy?
Dawniej wystrój domów kiedyś opierał się właśnie na własnoręcznych wyborach. Jak przekonuje pan Stanisław, zwłaszcza na Lubelszczyźnie.
- My mieszkamy w takim miejscu, gdzie nie ma rzeki, nie ma jeziora, więc nie można robić z wikliny, więc poradziliśmy sobie w ten sposób i robimy ozdoby ze słomy. Ta słoma koszona jest kosą w lipcu i musi wyschnąć na słońcu. Nadaje się także na strzechę, czy do beczek. Słomę gotujemy, żeby była bielsza, wtedy jest bardziej komercyjna - tłumaczył Stanisław Kołodziej.
- Rureczki słomy malujemy przed układaniem, a podczas gotowania. Kiedy mamy już ją na stole, wytwarzamy różne wyroby - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Świąteczny Paryż zachwyca dekoracjami. "Ta tradycja sięga początku XX wieku"
- Magda i Lara Gessler o świętach. Jak wyglądają ich przygotowania?
- Wybieramy idealną choinkę na święta. "To drzewko dla każdego"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News