Marnowanie żywności to problem społeczny i środowiskowy
W Polsce marnuje się blisko 4,8 mln ton żywności rocznie. To ogromna ilość, a wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy ze skali zjawiska. Złe nawyki konsumenckie sprawiają, że normalnym jest kupowanie zbyt dużo. Dodatkowo żyjemy szybko, nie zastanawiając się nad konsekwencjami naszych decyzji. W ten sposób, bardzo często nie jesteśmy w stanie spożyć wszystkiego przed upływem terminu ważności, a nadmiar ląduje w koszu na śmieci, przez co nie tylko marnujemy zasoby planety, ale również nasze pieniądze.
Jak wdrożyć zasady w duchu zero waste w swoim domu?
WINIARY przez program "Pomagamy w Gotowaniu i Niemarnowaniu" dostarcza Polakom porad i sposobów na to, by minimalizować marnowanie żywności w swojej kuchni. Proste do wdrożenia zasady obejmują cały proces zarządzania żywnością w domu – od planowania posiłków, przez zakupy, odpowiednie przechowywanie oraz gotowanie. Marka tłumaczy również różnicę pomiędzy oznaczeniami "Należy spożyć do" – które wskazuje na datę przydatności do spożycia, czyli termin, do którego konsumpcja produktu jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu – a "Najlepiej spożyć przed", czyli daty minimalnej trwałości produktu. Na stronie www.winiary.pl na konsumentów czeka szeroka baza wiedzy oraz inspiracji kulinarnych w duchu zero waste, przygotowanych we współpracy z ambasadorką marki – Jagną Niedzielską. Planując posiłki, użytkownicy mogą skorzystać z pomocy narzędzia – My Menu Plan, które zaproponuje konkretne dania, uwzględniając preferencje żywieniowe i ewentualne nietolerancje pokarmowe. Przydatną opcją są również dostępne na portalu sugestie zamienników produktów, co pozwoli wykorzystać zawartość naszej lodówki, unikając konieczności zakupu nowych produktów.
Nie zjesz? Podziel się!
Edukacja jest ważna, ale to nie wszystko! Marka WINIARY popularyzuje ideę sąsiedzkiego dzielenia się żywnością i we współpracy z Fundacją CHOPS uruchamia jadłodzielnie w całej Polsce. Powstało ich już 12, a planowane są kolejne otwarcia. Każdy punkt składa się z lodówki – przeznaczonej do przechowywania produktów wrażliwych na temperaturę – oraz regałów i szafek na produkty suche. Jadłodzielnie WINIARY mają swoich opiekunów, którzy dbają o porządek. Wszyscy zainteresowani mogą zostawiać żywność, której nie są w stanie wykorzystać, albo zabrać to, co akurat jest im potrzebne.
Też możesz dołożyć swoją cegiełkę w tej walce – wspieraj szkolne stołówki!
W tym roku wystartował Klub Pomagania i Niemarnowania WINIARY. Jednym z filarów inicjatywy jest program społeczny, którego celem jest poprawa sytuacji w szkolnych stołówkach w Polsce, w kontekście ilości wyrzucanej tam żywności. Nadprodukcja, ograniczony czas na spożycie posiłków i brak odpowiedniego monitorowania sytuacji – to tylko niektóre z przyczyn marnowania w placówkach edukacyjnych, a jest ich znacznie więcej. Członkowie Klubu za każdy produkt na zarejestrowanym dowodzie zakupu dostają punkt, który mogą przekazać na wybraną stołówkę szkolną, np. w swojej miejscowości. Co miesiąc TOP 5 szkół z największą liczbą punktów otrzymuje wsparcie finansowe w wysokości 15 000 zł, do wykorzystania na różne potrzeby: wyposażenie kuchenne czy sprzęty AGD oraz szkolenia, warsztaty, wsparcie merytoryczne i opiekę partnera – firmy Venturis HoReCa – o wartości ponad 10 000 zł.
Wystarczy naprawdę niewiele, aby dołożyć swoją cegiełkę w walce z marnowaniem żywności w Polsce. Nawyki, codzienne decyzje i małe kroki, które podejmujemy, mają ogromne znaczenie. Więcej szczegółów i informacji na temat klubu: www.klub.winiary.pl.
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe