Porady

Sól, piasek, a może fusy od kawy? Sypkie sposoby na oblodzone chodniki i ulice

Porady

Zima to nie tylko narty i sanki, ale też oblodzone chodniki - prawdziwa zmora zwłaszcza starszych osób. Jest wiele sposobów na walkę ze śliskimi powierzchniami. Agnieszka Muzińska z WWF tłumaczy, który z nich jest najbardziej ekologiczny.

Różne sposoby na śliskie drogi

Takiej zimy w Polsce nie było już dawno. Nareszcie jest biało i zimno. Obecna aura sprzyja uprawianiu sportów zimowych, ale przy okazji może uprzykrzyć życie spacerowiczom. Na chodnikach zrobiło się ostatnio bardzo ślisko. Władze miast najczęściej radzą sobie z tym przy pomocy soli lub piasku. Ostatnio pojawił się pomysł, aby na oblodzone chodniki sypać fusy z kawy. Oryginalne rozwiązanie znalazło już swoje zastosowanie w kilku miejscowościach w Polsce.

- Na warszawskim Ursynowie tak się posypuje, w Krakowie również. Właściciele kawiarni skrzyknęli się nawet, żeby oddawać fusy - mówi Bartek Jędrzejak.

Agnieszka Muzińska z WWF uważa, że ten sposób wcale nie jest najbardziej ekologiczny.

- Ta kawa trafi później i do wody, i do gleby. Źle wpłynie na mikroorganizmy - one nie będą się rozwijały lub obumrą. Kawa może też spowolnić wzrost roślin, bo nie wszystkie lubią kofeinę i pochodne związki - tłumaczy.

Czym sypać na chodniki?

Mając do wyboru fusy z kawy, sól i piasek, to ten ostatni będzie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Wiosną, kiedy przyjdą roztopy, należy jednak pamiętać o jego sprzątnięciu. Zalegający na chodnikach piach nie wygląda estetycznie. Muzińska przekonuje, że najlepszym sposobem na śliskie chodniki jest siła mięśni.

- Ona jest najdoskonalsza, a w tych czasach pandemicznych, kiedy tego ruchu mamy mało, może warto to wykorzystać - zachęca.

W najbliższych dniach nadal będzie ślisko. Jak zapowiada Bartek Jędrzejak, nocą czekają nas przymrozki, a więc to, co zdąży roztopić się za dnia, szybko zamarznie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości