Porady

Poduszka ma ogromne znaczenie dla naszego snu. Ekspert: "Powinna wspierać, a nie wymuszać daną pozycję"

Porady


Eksperci od lat uważają, że obok materaca to poduszka ma wpływ na jakość snu. Dlatego zaprosiliśmy do studia Tomasza Jurkiewicza, dyplomowanego osteopatę i fizjoterapeutę, by pomógł widzom Dzień Dobry TVN wybrać tę idealną.

Poduszka a jakość snu

W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. W praktyce oznacza to, że pośpimy o godzinę krócej, a jak powszechnie wiadomo - każda minuta odpoczynku dla naszego organizmu jest na wagę złota. Dlatego zapytaliśmy eksperta, na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając poduszkę.

- Przede wszystkim poduszka musi spełnić jedno najważniejsze kryterium: dać nam dobre podparcie – zarówno pod odcinek szyjny kręgosłupa, jak i pod samą głowę – potylicę. Musi utrzymać jak najbardziej naturalny kształt naszego kręgosłupa - wyjaśnił osteopata.

Następnie podkreślił, że wysokość poduszki ma znaczenie, ponieważ ma ona nas "wspierać, a nie wymuszać daną pozycję". Przy wyborze należy również zwrócić uwagę na jej twardość.

Wypełnienie poduszki - które jest najlepsze?

- Teraz na czasie są poduszki z różnego rodzaju gąbkami, piankami termoelastycznymi, czyli takimi, które mają się dopasować pod kształt naszego kręgosłupa. Obok nich jest też trend powrotu do przeszłości, gdzie używamy wypełnień naturalnych w poduszkach, np. łuskami gryki albo orkiszu, albo mieszana. Wówczas przed snem należy ją ułożyć, by największy wałeczek znalazł się pod szyją, a nie pod głową - tłumaczył Tomasz Jurkiewicz.

Jaką wytrzymałość mają poszczególne poduszki? Gdzie należy się udać po tę odpowiednią? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Gwiazda TVN-u walczy o lepsze jutro. Zeszły rok był dla niej serią życiowych dramatów

Jak powinna wyglądać dieta małego dziecka? Pediatra: "Uważać trzeba na miód"

Wilczy głód, gluten party i wyrzuty sumienia. Jak radzić sobie z napadami głodu przed miesiączką?

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości