Porady

Jak złodzieje kradną samochody lub ich zawartość? Poznaj metody, przed którymi warto się chronić

Porady

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
autokult
złodziej z komputerem przy samochodzie, kradzież samochodu

Złodzieje opracowali już wiele różnych sposobów na kradzież samochodu lub tego, co się w nim znajduje. W tym artykule przestrzegamy przed ich metodami. Co powinno nas zaniepokoić? Jak ochronić swoją własność? Podpowiadamy.

W okresie wakacyjnym wiele osób "wrzuca luz" i zwraca mniejszą uwagę na bezpieczeństwo swojego samochodu. Złodzieje bardzo chętnie z tego korzystają. Sprawdź, jakich metod używają, by ukraść auto lub jego zawartość.

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkꔏródło: Dzień Dobry TVN

Metoda złodziei samochodów - na walizkę

Dotyczy samochodów wyposażonych w bezkluczykowy dostęp. W tym przypadku złodzieje zazwyczaj działają w parach. Kluczyki do samochodu często zostawiamy blisko wejścia do domu – jeden ze złodziei podchodzi wtedy do drzwi i za pomocą urządzenia wyglądającego jak mała walizka, uruchamia sygnał z kluczyka.

W tym czasie drugi złodziej, przy samochodzie, za pomocą specjalnego odbiornika przekierowuje nadany sygnał. System w samochodzie jest wówczas "przekonany", że właściciel jest tuż obok i właśnie otwiera zamki. To samo złodzieje robią, aby odpalić auto. Może nas to spotkać również w miejscu publicznym, na mieście. Jeden ze złodziei może iść bardzo blisko nas, zbliżyć dodatkowo jakiś plecak czy torbę i za pomocą schowanego tam urządzenia przechwycić sygnał z kluczyków.

Jak się chronić przed kradzieżą auta metodą na walizkę? Kluczyki można umieścić w specjalnym etui oraz kłaść nieco dalej od drzwi wejściowych do domu. Niektórzy polecają również owijać je folią aluminiową.

Metoda złodziei samochodów - na stłuczkę

Przy tej metodzie złodzieje doprowadzają do niewielkiej kolizji, która ma zmusić oba samochody do zjechania na bok i ustalenia przebiegu zdarzenia oraz ewentualnego winowajcy. W trakcie dogadywania się z drugim kierowcą, jego wspólnik ma za zadanie ukraść nasz samochód lub, jeśli nie ma w nim kluczyków, przynajmniej cenne rzeczy zostawione w jego środku.

Metoda złodziei samochodów - na awarię

W tym przypadku jest dość podobnie. Złodzieje wmawiają nam, że coś niewłaściwego właśnie dzieje się z kołem lub inną częścią naszego samochodu. Gdy wysiadamy, by to sprawdzić, ci wskakują za kierownicę i odjeżdżają. Jeśli nie jest to możliwe, to próbują ukraść jak najwięcej rzeczy będących w samochodzie.

Metoda złodziei samochodów - na gwóźdź

W tej metodzie chodzi bardziej o rzeczy, które mamy w środku, niż o sam samochód. Polega na podłożeniu pod koła czegoś ostrego, najczęściej gwoździ. Chwila, w której próbujemy usunąć przeszkodę, jest dla złodziei idealną okazją, aby szybko ukraść z wnętrza samochodu telefon czy torbę. Może być też tak, że złodziej udając zatroskanego przechodnia zaoferuje nam pomoc, a w tym czasie jego współpracownik będzie po cichu opróżniał auto ze wszystkiego, co cenne.

Metoda złodziei samochodów - na butelkę

Złodzieje wkładają w nadkole plastikową butelkę lub inny przedmiot, który wyda głośne, niepokojące nas dźwięki, gdy tylko ruszymy z miejsca. Zwykle w takiej sytuacji chcemy jak najszybciej zobaczyć, co się dzieje. I tutaj, podobnie jak w wyżej opisanych metodach, jeśli zostawimy kluczyki w stacyjce, złodzieje mają idealną okazję, by sprzątnąć nam samochód sprzed nosa.

Metoda złodziei samochodów - na kartkę

Celem najczęściej padają samochody zaparkowane tyłem do ulicy czy przestrzeni manewrowej na parkingu. Złodzieje wkładają za wycieraczkę tylnej szyby kartkę. Gdy chcemy wyjechać tyłem, dostrzegamy ją w lusterku lub bezpośrednio na szybie – zasłania widok, więc idziemy ją zdjąć. Wtedy złodziej ma szansę zrobić to samo, co we wszystkich wspomnianych wcześniej metodach.

Jak uniknąć tych sytuacji? Trzymać się zasady, aby zawsze wyciągać kluczyki ze stacyjki i zamykać samochód. Nawet wtedy, gdy chcemy tylko rzucić okiem, czy z kołem jest wszystko ok. Złodzieje potrafią być profesjonalistami w swoim fachu – działać niepostrzeżenie i błyskawicznie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: autokult

Źródło zdjęcia głównego: Lorado/Getty Images

Pozostałe wiadomości