Rocznie na polskich drogach dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków, z których wiele kończy się tragicznie. Eksperci wciąż starają się poprawiać bezpieczeństwo na drodze, ale wiele rzeczy w tej kwestii możemy zrobić we własnym zakresie. Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnych wyjazdów?
- Od czego zależy bezpieczeństwo na drodze?
- Zasady bezpieczeństwa na drodze dla pieszego
- Zasady bezpieczeństwa na drodze, których powinien przestrzegać każdy kierowca
- Bezpieczeństwo dzieci na drodze
Co zrobić, by poprawić bezpieczeństwo na drodze – nasze i naszych dzieci? Zacząć od wyposażenia w odblaski, które bardzo przydają się na drodze. Istnieje jednak znacznie więcej metod, które możemy zastosować.
Od czego zależy bezpieczeństwo na drodze?
W miejscu, gdzie spotykają się piesi i kierowcy, muszą obowiązywać zasady, które dokładnie regulują warunki zachowania bezpieczeństwa na drodze. Przepisy, szczególnie te dotyczące zachowania bezpiecznej prędkości, określa kodeks drogowy. Niestety pewien odsetek kierowców traktuje obowiązujące przepisy bardzo swobodnie. W jaki sposób zarówno kierowcy, jak i piesi powinni zadbać o bezpieczeństwo na drodze? Podstawa to przestrzeganie zasad.
Zasady bezpieczeństwa na drodze dla pieszego:
- używanie elementów odblaskowych, szczególnie podczas poruszania się poza terenem zabudowanym,
- poza terenem zabudowanym korzystanie z lewej części drogi - wtedy widzimy nadjeżdżające auta przed sobą, a nie mamy ich za plecami,
- w terenie zabudowanym korzystanie z chodnika lub specjalnie wytyczonych dróg dla pieszych,
- przechodzenie przez jezdnię wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych,
- niewychodzenie zza przeszkody lub stojących na drodze pojazdów.
Zasady bezpieczeństwa na drodze, których powinien przestrzegać każdy kierowca:
- stosowanie się do reguł i norm zawartych w przepisach prawa o ruchu drogowym,
- niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu i narkotyków,
- korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim - na przednich i tylnych siedzeniach,
- przewożenie dzieci w aucie w specjalnie przystosowanych do tego fotelikach - do minimum 4-6 roku życia tyłem do kierunku jazdy,
- włączanie świateł mijania przez całą dobę,
- zapewnienie dobrej widoczności – czyste szyby w aucie oraz lusterka,
- szczególna uwaga na pieszych i rowerzystów, zachowanie 1,5 metra od rowerzysty przy wyprzedzaniu.
Bezpieczeństwo dzieci na drodze
Jeśli chcemy zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo, musimy już w wieku przedszkolnym zwracać jego uwagę na zasady bezpieczeństwa na drogach. Od czego zacząć? Musimy uświadomić malucha, jakie są zagrożenia związane z ruchem drogowym i o tym, jak można je wyeliminować. Najważniejsze, by dziecko już z daleka było widoczne dla kierowcy, tak by w krytycznym momencie miał szansę zareagować. Co może poprawić bezpieczeństwo dzieci na drodze? Kamizelka odblaskowa w jaskrawożółtym kolorze, którą można dostać w sklepie z akcesoriami samochodowymi lub na stacjach paliw. Nauczmy dziecko (w wieku szkolnym), by zawsze, wracając po zapadnięciu zmroku do domu, wkładało kamizelkę na wierzchnie odzienie i zarazem plecak lub tornister. Kamizelka odblaskowa nie powinna być zakryta.
Możemy też skorzystać z szerokiej gamy odblasków na ubranie lub plecak, które umieszcza się tam tymczasowo. Są to rzepy, naklejki, breloki lub inne podobne gadżety. Gdzie umieszczać odblaski? Na przodzie kurtki dziecka, bokach i tyle tornistra, a także na butach.
Część dzieci dojeżdża do szkoły rowerem. Naszym priorytetem powinno być staranne oznaczenie go i wyposażenie w oświetlenie, by jego widoczność dla innych użytkowników ruchu nie pozostawiała wątpliwości. Ważna jest także ogólna sprawność roweru – hamulce, dzwonki lub inne sygnały ostrzegawcze, a dziecko bezwzględnie powinno używać kasku.
Zanim zdecydujemy, że dziecko będzie chodziło do szkoły bez opieki osoby starszej, powinniśmy nauczyć je podstawowych zasad ruchu drogowego. O które zasady bezpieczeństwa na drodze chodzi? Na przykład, by chodziło zawsze lewą stroną drogi, trzymając się blisko pobocza. Kolejne to zachowanie szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię. Dziecko musi wiedzieć, że powinno rozejrzeć się kilkukrotnie w prawo i w lewo i wejść na jezdnię, dopiero gdy upewni się, że wokół nie ma żadnego zagrożenia związanego z ruchem drogowym. Idąc chodnikiem, dziecko powinno być wyczulone, by nie zbliżać się do krawędzi jezdni, a jeśli przy jezdni brakuje chodnika, by w grupie zawsze poruszało się gęsiego.
To proste zasady, ale dziecko powinno je słyszeć od rodziców tak często, jak to możliwe, by utrwalić wszelkie niezbędne zasady związane z bezpieczeństwem na drodze. Dlaczego? Według psychologów dzieci do mniej więcej 10 roku życia nie mają podzielnej uwagi. To oznacza, że zaabsorbowane swoimi sprawami dziecko, wychodząc ze szkoły, może nie zwracać uwagi na pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest wpajanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach już od najmłodszych lat.
fot. Skoda
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: 5m3photos/Getty Images