Majówkowy przegląd alkomatów. Jakich nie wybierać? "Takich się wystrzegamy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Majówkowy przegląd alkomatów
Majówkowy przegląd alkomatów
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Już za chwilę rozpoczniemy majówkowe biesiadowanie, gdzie często pojawia się alkohol. Pamiętamy o bezpieczeństwie, szczególnie gdy jesteśmy kierowcą. W razie potrzeby możemy skorzystać z alkomatu. Jakie urządzenia są wiarygodne, a których powinniśmy się wystrzegać?

Grill na promilach

Zbliża się majówka, a wraz z nią liczne grille i spotkania rodzinne, na których często pojawia się alkohol. Nie powinien więc zaskoczyć nas fakt, że w tym okresie możemy spodziewać się wzmożonych kontroli policyjnych na drogach.

W Dzień Dobry TVN ekspert do spraw bezpieczeństwa na drodze Marek Kąkolewski przypomniał widzom, jaki jest dopuszczany limit promili alkoholu we krwi kierowcy. - Od 0,2 promila to już jest dolna granica stanu po użyciu alkoholu. Powyżej 0,5 jest stan nietrzeźwości, wtedy już mamy problemy, za to grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 - tłumaczył.

Ekspert wyjaśnił także, że jeżeli policjant będzie chciał dokonać analizy wydychanego powietrza za pomocą elektronicznego analizatora wydechu, a kierowca wcześniej palił papierosy, e-papierosy czy płukał jamę ustną płynem na bazie alkoholu, to musi powiadomić o tym osobę przeprowadzającą kontrolę.

- Policjant będzie musiał poczekać 15 minut, aby dokonać weryfikacji stanu trzeźwości. Dlaczego? W jamie ustnej może zalegać alkohol resztkowy, no i te wyniki mogą być dziwne. - dodał.

Majówkowy przegląd alkomatów

Ekspertka od alkomatów Alicja Milewska wyjaśniła, jaki alkomat możemy kupić na własny użytek. - Mamy dostępne dwa rodzaje alkomatów. Alkomaty półprzewodnikowe, których całe szczęście jest coraz mniej na rynku, ponieważ są bardzo słabe, mało wiarygodne, z krótką żywotnością sensorów. Takich alkomatów się wystrzegamy - zaznaczyła.

- Druga grupa to alkomaty z sensorami elektrochemicznymi. Został w nich zastosowany sensor elektrochemiczny, który reaguje wyłącznie na alkohol. Nie można tego pomiaru sfałszować substancją pochodną alkoholu. Jeżeli badana osoba spożywała alkohol, to alkomat takich alkohol nam wykaże - dodała.

Jak przechowywać taki produkt? - Możemy przewozić go autem, natomiast powinien być przechowywany w warunkach pokojowych. Latem będzie za gorąco dla alkomatu w samochodzie, zimą warunki atmosferyczne są zbyt niskie, więc alkomat nam się rozkalibruje - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości