W sezonie jesienno-zimowym wcale nie musisz porzucać dwóch kółek. W trosce o bezpieczeństwo należy, jednak pamiętać, że rower musi być odpowiednio przygotowany. Dariusz Trybocki, specjalista i serwisant rowerowy podpowiedział, na co szczególnie warto zwrócić uwagę. Wskazówki przydadzą się zwłaszcza osobom, które dojeżdżają na dwóch kółkach do pracy.
Prawidłowe smarowanie łańcucha
Przed nami deszczowe i śnieżne dni, dlatego to ostatni dzwonek, by zadbać o stan techniczny roweru. Dariusz Trybocki podkreślił, że ważne jest, by prawidłowo przesmarować napęd. Oczywiście możemy to uczynić u serwisanta, jak i samodzielnie w domu.
Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, powinniśmy pamiętać, żeby nakładać smar od strony wewnętrznej oraz, by nie nakładać go zbyt dużo. Nadmiar sprawi, że łańcuch będzie oblepiony i będzie zużywał się szybciej
- poinformował specjalista.
Zmiana opon?
Jesienią kierowcy samochodów zmieniają opony z letnich na zimowe. Czy taka praktyka stosowana jest również w przypadku rowerów?
Są opony zimowe wyposażone w specjalne kolce, które umożliwiają jazdę po śliskiej nawierzchni. Z reguły jednak nie wymieniamy opon na zimowe. Natomiast częstym zabiegiem jest wymiana na szersze, z większym bieżnikiem, które pozwalają nam na zachowanie trakcji na śliskiej nawierzchni. Tudzież na śniegu. Ważne jest również, by obniżyć troszkę ciśnienie w oponach
- radził ekspert.
Jak wymienić oponę? Zobacz wideo:
Błotniki i oświetlenie
Osoby, które poruszają się rowerem do pracy, powinny pamiętać o przymocowaniu błotników. W sezonie jesienno-zimowym mogą być one szczególnie przydatne.
Błotnik pozwala nam na zachowanie suchych pleców
Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie.
Jeżdżąc rowerem, nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym. Niektóre modele lampek sprawiają, że jesteśmy widoczni z odległości 2 km. Ma to bardzo duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa.
- zauważył serwisant.
Odpowiedni strój na rower
Wisienką na torcie jest odpowiednio dobrany strój na rower. Okazuje się, że wcale nie jest proste.
Jednym z głównych grzechów rowerzystów-amatorów jest to, że ubierają się za ciepło, za grubo. Często jak wyjeżdżają rano do pracy przegrzewają się. Powinniśmy ubierać się warstwami. Tak, by ubiór dostosować do panujących warunków
- oznajmił pan Dariusz.
W naszym materiale wideo zobaczysz, jak prawidłowo zamontować lampkę i błotnik oraz jak nasmarować łańcuch.
Zobacz też:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Agata Zjawińska