Porady

Jak pielęgnować hortensje?

Porady

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Łukasz Skop, Łukasz Kowalski
"Spoglądamy hortensjom głęboko w płatki"

Mimo że lato powoli się kończy i noce są już dużo chłodniejsze, to są rośliny, które nadal kwitną i cieszą nasze oczy. Są nimi m.in. hortensje. Jakiej pielęgnacji wymagają? Jak prawidłowo je przesadzać? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Hortensje - jak o nie dbać?

W przydomowych ogrodach i na działkach najczęściej sadzi się dwa rodzaje hortensji - bukietowe i ogrodowe. Mimo że są ze sobą blisko spokrewnione, to wymagają zupełnie innej pielęgnacji. - Hortensje bukietowe kwitną na biało, ale jesienią ich kwiaty nabierają różowego odcienia. Tę odmianę hortensji przycinamy wczesną wiosną tuż nad ziemią. Hortensje ogrodowe nie potrzebują żadnego przycinania. Jedyne, co możemy zrobić to latem wyciąć całkowicie zaschnięte łodygi - mówił Łukasz Skop.

Hortensje ogrodowe kwitną zazwyczaj na biało, różowo lub niebiesko. Co ciekawe, możemy zmieniać ich kolor. Niebieskie hortensje ogrodowe utrzymają swoją barwę tylko w ziemi, która ma kwaśny odczyn. - Jeśli chcemy zachować ich kolor, roślinę należy podlewać wodą z roztworem siarczanu amonu lub siarczanu potasu - mówił Łukasz Skop. Gdy niebieskie hortensje zaczniemy podlewać roztworem wapna ogrodowego - ich kolor zmieni się na różowy. Trzeba jednak pamiętać, że manipulować kolorami można jedynie w przypadku niebieskich i różowych hortensji. - Białe nie posiadają żadnego barwnika, który umożliwiłby zmianę koloru - dodał.

Hortensje - kiedy można je posadzić?

Hortensje to kwiaty, które można sadzić praktycznie o każdej porze roku. Do tego nie są specjalnie wymagające. Będą rosły zarówno w mocno zacienionym, jak i nasłonecznionym miejscu. Jedyne, o czym należy pamiętać to częste i obfite podlewanie. - Hortensje lubią wilgotne podłoże. Aby ułatwić im zatrzymywanie wody w korzeniach, warto obsypać je np. przemieloną sosnową korą - mówił Łukasz Skop. Taka dodatkowa warstwa ochronna sprawi, że wokół rośliny nie wyrosną żadne chwasty, które mogłyby zabierać jej wodę.

Warto dodać, że wrzesień to doskonały moment, aby rozmnożyć hortensje i przygotować sobie sadzonki na wiosnę. Jak się do tego zabrać? Co zrobić, aby roślina szybciej wypuściła korzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Skop, Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości