Porady

Jak narysować szkołę marzeń? Praktyczne porady i wskazówki

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk

Rysowanie przynosi ogromną frajdę niemalże każdemu, kto się za nie bierze. Jeszcze większa jest przyjemność, gdy rysuje się coś, przelewając na papier marzenia. Lekka nostalgia i udany rysunek poprawią humor każdemu. Szkic szkoły marzeń czy też wykonany w celach ćwiczeniowych to dobry pomysł na początek przygody z rysowaniem. Jak narysować szkołę?

Rysowanie to trudna sztuka, ale nieprawdą jest, że praktykować ją mogą tylko osoby wybitnie uzdolnione. Rysować może każdy, należy jednak już na samym początku przygody z ołówkiem, a potem z innymi narzędziami pracy artystycznej, dostosować się do dwóch podstawowych reguł. Oto główne zasady: Nie rób nic na siłę – nie zakładaj z góry, że dopóki nie nauczysz się rysować, będziesz próbował uparcie, aż do osiągnięcia celu mimo braku przyjemności z wykonywanej pracy. Jeśli nie będzie Ci to sprawiało radości, nie ma sensu się zmuszać. Najlepiej bez inwestowania w drogi sprzęt sprawdzić najpierw, czy rysowanie jest tym, co daje Ci satysfakcję, i dopiero wtedy wydawać pieniądze na profesjonalne materiały. Nie oczekuj szybkich efektów – nauka rysowania jak każda inna wymaga czasu. Nie nauczysz się tego tak szybko, jak tabliczki mnożenia. Bardziej porównywalna do nauki rysowania jest nauka gotowania. Najpierw robisz coś według przepisu, a dopiero po wielu mniej lub bardziej udanych próbach zaczynasz eksperymentować samodzielnie.

Zobacz wideo: Obrazy malowane słońcem

Obrazy malowane słońcem
Obrazy malowane słońcem Jak powstają obrazy wypalane przez promienie słoneczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wykonać szkic szkoły? Przygotowanie

W zależności od tego, czy dopiero zaczynasz i nie wiesz jeszcze, czy będzie Cię to cieszyło, czy też masz już przekonanie, że rysowanie będzie twoim hobby, przygotuj sobie miejsce pracy i odpowiednie materiały. W związku z tym, że rysowanie artystyczne to zajęcie pracochłonne, należy wybrać biurko lub stół, którego blat znajduje się na odpowiedniej wysokości. Jest to sprawa raczej indywidualna, chodzi jednak o to, by móc swobodnie oprzeć łokcie na jego powierzchni. Przy dłuższym siedzeniu pomoże Ci to uniknąć bólu pleców, zwłaszcza w okolicach łopatek. Jeżeli jesteś osobą początkującą, pomyśl również o użyciu grubszego papieru. Przy pierwszych próbach rysowania będziesz prawdopodobnie często używać gumki i poprawiać poprzednio naszkicowane linie. Grubszy papier jest bardziej odporny, unikniesz zrobienia dziury w kartce. Warto również na początku używać twardego ołówka, by bez problemu nauczyć się prowadzenia linii, bez rozmazywania. Miękkie ołówki służą raczej do tworzenia światłocienia, subtelnych zabiegów stylistycznych, takich jak kontrasty, i uwypuklania kształtu przedmiotów za pomocą nakładania różnych odcieni tego samego koloru. Kiedy masz już gotowy sprzęt, możesz spokojnie zabrać się do pracy. Na pewno pomocne będą najróżniejsze tutoriale np. na YouTubie, możesz jednak równie dobrze próbować sam. Najważniejsze, aby obrać za przykład jakiś miły dla Twojego oka obiekt. Rzeczą, która sprawi Ci niewątpliwą przyjemność, będzie np. szkic szkoły, do której chodziłeś w dzieciństwie.

Jak narysować szkołę?

W podręcznikach do nauki rysowania dla początkujących zawsze najważniejszą wskazówkę stanowi postrzeganie różnego rodzaju budynków jako brył geometrycznych. Tak jest i w tym przypadku. Jak narysować szkołę, która stanowi część Twoich wspomnień z dzieciństwa? Do wykonania szkicu szkoły najlepiej byłoby użyć zdjęcia z prywatnego zbioru pamiątek, jednak możesz również odnaleźć takie fotografie w Internecie. Przede wszystkim naucz się patrzeć na budynek całościowo, później dopracujesz szczegóły. Najpierw narysuj bryłę przypominającą kształtem Twoją szkołę. Nie skupiaj się jednak na liniach równych jak od linijki, zajmiesz się nimi w następnej kolejności. Chodzi o zaplanowanie rysunku pod względem perspektywy i symetryczności. Oprócz samego kształtu umieść na szkicu obiekty znajdujące się wokół budynku oraz zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie okien, drzwi i tablicy z nazwą szkoły.

Jak narysować szkołę marzeń? Pomóż dziecku w zadaniu domowym

Pamiętasz pewnie, kiedy będąc dzieckiem, sam musiałeś stworzyć na zadanie domowe rysunek przedstawiający Twoją szkołę marzeń. Zapewne Twój rysunek nie miał nic wspólnego z rzeczywistością. I o to chodzi! Jeśli Twoje dziecko ma zrobić szkic szkoły marzeń, pozwól mu na puszczenie wodzy fantazji. Jak narysować szkołę marzeń? Pomóż dziecku w subtelny sposób. Zapytaj, co chciałoby w takiej szkole robić, jak miałaby wyglądać. Nie krytykuj jego pomysłów i nie uświadamiaj mu, że ściany z waty cukrowej to zły materiał konstrukcyjny, którego użycie uniemożliwi budynkowi stanie. Pozwól mu na nadanie ścianom dziwnych kształtów, niech dach ma ogromny świetlik, a kolumny będą wykonane z wielkich donatów. Niech nauczyciele mają ogony i wielkie uszy, a uczniowie do dyspozycji statki powietrzne. Pozwól dziecku na narysowanie krzywych drzwi i okien z jadalnego szkła oraz na obecność jednorożca w szatni i smoka w stołówce. Nie pilnuj na siłę, aby rysunek dziecka był zgodny z najnowszymi rozwiązaniami architektonicznymi. Pamiętaj, że wyobraźnia jest bezcenna i krytykując pomysły dziecka, możesz je zniechęcić do twórczej pracy.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images

Pozostałe wiadomości