Czystość i sprzątanie
Kuchenne ścierki źródłem niebezpiecznych bakterii
Kuchnie to jedno z miejsc w domu, gdzie utrzymanie higieny jest kluczowe. Według badań ścierki kuchenne mogą być jednym z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów w gospodarstwach domowych. Pod względem liczby bakterii na cal kwadratowy nie dorównują im nawet deski sedesowe.
Ścierki kuchenne mogą być siedliskiem dla takich bakterii jak e.coli i inne typu coli. Powstaje w nich wilgotne i ciepłe środowisko, a to idealne miejsce dla rozwoju różnych mikroorganizmów, w tym bakterii.
- Używasz tej samej ściereczki kuchennej do wycierania rąk, osuszania produktów, przecierania blatów? Takie ścierki to idealne miejsce do rozwoju bakterii, które mogą być przyczyną chorób układu pokarmowego - ostrzega GIS.
Jak dbać o ścierki kuchenne?
Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny, należy przede wszystkim:
- często wymieniać ścierki kuchenne,
- prać w wysokiej temperaturze (co najmniej 60 st. C),
- należy używać oddzielnych ściereczek do innych celów (wycierania rąk, przecierania blatów, wycierania owoców itd.).
Unikać należy również używania ściereczek bezpośrednio po kontakcie z surową żywnością. Zawsze powinno się myć ręce przed dotknięciem ściereczki, szczególnie po pracy z surowym mięsem czy rybami.
Kluczowy jest także sposób suszenia ścierek. Nie powinno się zwijać mokrych ściereczek w kłębek; zamiast tego lepiej rozwieszać je do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu lub na słońcu, co pomoże w eliminacji zarazków.
W jakiej temperaturze prać ścierki kuchenne?
Jak zaleca Główny Inspektorat Farmaceutyczny pranie powinno odbywać się w wysokiej temperaturze - co najmniej 60 st. C. Jednak jeśli nasze ścierki brzydko pachną i podejrzewamy, że nie udało się ich dokładnie uprać można zastosować dodatkową metodę.
Bardzo brudne ściereczki kuchenne można wygotować w garnku w wodzie z odrobiną octu. W ten sposób nie tylko odkazimy je (100 st. C skutecznie zabije wszystkie bakterie), ale i pozbędziemy się brzydkich zapachów. Wystarczą 3 do 6 minut w gotującej się wodzie.
- Aby zdezynfekować powierzchnie lub przedmiot, stosuje się silniejsze roztwory, które eliminują prawie wszystkie drobnoustroje i pasożyty. Metody takie jak moczenie ściereczek w roztworze z gorącej wody, detergentu i wybielacza lub w roztworze octowym mogą skutecznie eliminować zarówno brud, bakterie a nawet przykre zapachy - podaje GIS.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Resort wprowadził limity na recepty. Czy to słuszna decyzja?
- Zmienia się lista leków refundowanych. Co trafiło na nowy wykaz?
- Tego owocu nie wolno łączyć z lekami. "Jest największym killerem"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: GIS
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images