Dzień Babci
Kiedy jest Dzień Babci?
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia (w 2024 r. będzie to niedziela). W tym samym dniu wypada ono także w Bułgarii. Z kolei w Brazylii i Hiszpanii świętuje się je 26 lipca. Natomiast w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest Narodowe Święto Dziadków, czyli Natonal Grandparents Day, które wypada 28 lipca.
We Włoszech święto to obchodzone jest 2 października i ustanowione zostało w dniu Świętych Aniołów Stróżów. Także w Wielkiej Brytanii dzień ten przypada w październiku - a konkretnie w pierwszą niedzielę miesiąca. W Niemczech Święto Dziadków obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Natomiast w Estonii ma to miejsce w drugą niedzielę września.
Jak widać w wielu miejscach na świecie obchodzi się Dzień Babci albo łączony Dzień Dziadków. Jednak skąd pomysł na takie święto?
Skąd wziął się Dzień Babci?
W Polsce pomysł obchodzenia Dnia Babci po raz pierwszy pojawił się w 1964 roku w tygodniku "Kobieta i Życie". W 1965 roku pojawił się również w "Expressie Poznańskim". Głównym pomysłodawcą był dziennikarz Kazimierz Flieger. Był on przypadkowym propagatorem - chcąc uczcić wspaniałą artystkę Mieczysławę Ćwiklińską, która obchodziła akurat urodziny zamówiono jej tort z napisem "Dla babci". Napis na wypieku odnosił się do jej roli w sztuce "Drzewa umierają stojąc" Alejandra Casona.
Aktorce wręczono tort, razem z kwiatami, a Ryszard Danecki wmawiał jej, że to z okazji właśnie Dnia Babci. Niedługo później pomysł podchwycił "Express Wieczorny" i tak już historia potoczyła się sama.
Zobacz także:
- Dzień Babci i Dzień Dziadka. Krótkie życzenia i wierszyki idealne na tę okazję
- Pomysł na Dzień Babci - gdzie pójść, co kupić, jakie złożyć życzenia?
- Najgorsze prezenty na Dzień Babci i Dziadka. Czego lepiej unikać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com
Źródło zdjęcia głównego: Choreograph/GettyImages