Porady

Czy polskie kasztany są jadalne? Czym się różnią od tych ze sklepu?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Kasztany w dłoniach

Jesień to sezon na kasztany, nie tylko te zbijane z drzewa przez dzieci, ale również tzw. jadalne. Czym się od siebie różnią? Czy polskie kasztany można jeść? Sprawdź, co warto wiedzieć o tych specyficznych orzechach i nasionach.

Kasztany kasztanom nierówne - czy polskie są jadalne?

Kasztan to roślina z rodziny bukowatych, która obejmuje 8 gatunków. W Europie występuje jedynie Castanea sativa, nazywana kasztanem jadalnym. Drzewo to występuje w różnych miejscach - w lasach, obszarach górskich. Bywa, że stanowi gatunek dominujący. Jego owoce znane i cenione były już od czasów rzymskich. W Polsce roślina ta rośnie głównie na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku.

Jesień

Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Z kolei kasztany, które postrzegamy jako symbol jesieni i których kwitnące kwiatostany symbolizują czas matur, a nasiona są zbierane na ludziki z kasztanów, nie są jadalne. Te kasztany są owocami kasztanowca, drzewa należącego do mydleńcowatych. Część gatunków kasztanowca, w tym kasztanowiec pospolity, występujący w Polsce, zawiera toksyczne saponiny.

Co można zrobić z jadalnych kasztanów?

Kasztan jadalny symbolizuje mądrą przezorność i znany był w kulturze europejskiej od starożytnego Rzymu. Świeże owoce Kasztana jadalnego można spożywać na surowo. Po wyschnięciu serwowane są pieczone, a nawet przygotowuje się z nich kompoty. Z przetartej i wysuszonej masy kasztanowej robi się słodkie desery, między innymi na Słowacji i w Węgrzech. W Niemczech i we Francji popularna jest zupa kasztanowa. Bywają one również podawane w formie kompotu.

Przygotowując kasztany można je piec, gotować lub prażyć. Kiedy skorupka pęka, są gotowe do spożycia. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie kasztanów glazurowanych, np. w miodzie, jak orzeszki ziemne.

Co można zrobić z polskich kasztanów?

Chociaż polskie kasztany nie są jadalne, a zawarta w nich saponina jest trująca, to wykonuje się z nich różnego rodzaju wyciągi. Stosowane są nie tylko jego okrągłe nasiona, ale również kora, kwiaty oraz owoce niedojrzałe. Wyciągi z kasztanowca stosowane są zewnętrznie, między innymi na żylaki oraz popękane naczynka krwionośne. Mają one działanie łagodzące, zmniejszające ból, a także działają profilaktycznie. Wyciągi kasztanowca mogą być również pod postacią tabletek, jednak surowych owoców z tej rośliny nie powinno się jeść.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości