Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Dlaczego okna po nocy są zaparowane?
Woda skraplająca się na oknach w nocy najczęściej jest efektem niewłaściwej wentylacji. W ciągu dnia może być to niezauważalne, ponieważ poruszamy się po pomieszczeniach, wywołując ruch powietrza. W nocy, kiedy śpimy, wydzielać się może jeszcze więcej pary wodnej i przy braku ruchu powietrza, zbiera się ona na szybach od wewnętrznej strony.
Wysoka wilgotność powoduje pleśń
Odpowiednia wentylacja zapobiega zbieraniu się wody na oknach, dlatego należy sprawdzić w pierwszej kolejności, czy okna mają ustawioną wentylację. Także gotowanie bez użycia okapu z włączonym wywiewem może prowadzić do skraplania się pary wodnej na szybach. Zjawisko to można też obserwować w łazience, gdzie po gorącym prysznicu lub kąpieli zaparowują nie tylko okna, ale również lustra. Oznacza to, że pomieszczenie nie ma wydolnej wentylacji. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, a dodatkowo suszymy w słabo wentylowanych pomieszczeniach pranie, często myjemy podłogę, prędzej czy później na ścianach i uszczelkach okien pojawi się szkodliwa dla zdrowia pleśń, czyli po prostu grzyb.
Zaparowane okna w domu - jak pozbyć się wilgoci z szyb? Jak jej uniknąć?
Aby uniknąć parowania okien i skraplania się na nich wody, należy przede wszystkim sprawdzić, czy jest włączona w nich wentylacja. W oknach dachowych często można zauważyć u góry, nad szybą, ząbki, które można rozsunąć lub zasunąć. Rozsunięcie zazwyczaj oznacza wentylowanie. W oknach ściennych najczęściej otwory wentylacyjne można zobaczyć dopiero po ich otwarciu i spojrzeniu na wewnętrzną część framugi. Większość nowoczesnych okien ma wbudowany system przestawiania trybu na zimowy i letni. Jak przestawić okna na odpowiedni tryb? Wyjaśniamy w oddzielnym artykule.
Domowe sposoby na wilgoć
W internecie nie brakuje różnego typu porad i trików na zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniach. Jeden z nich poleca sól morską i sodę oczyszczoną. Metoda polega na rozsypaniu ich na talerzykach, przykryciu szczelnie gazą i umieszczeniu w różnych miejscach – zwłaszcza w tych, w których panuje duża wilgotność, jak łazienka czy kuchnia. Co ważne, należy wymieniać sodę i sól co kilka dni na nowe.
Jaka powinna być temperatura i wilgotność w pomieszczeniach, aby uniknąć wilgoci?
Ponadto, warto utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach, która powinna wynosić od 18 do 21°C. Temperatura w w kuchni powinna wynosić 20°C, w łazience 22°C. Im mniejsza różnica temperatur pomiędzy podwórkiem a pomieszczeniem, tym mniejsza szansa na parowanie szyb. Z kolei wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 40–60% (mierzy się ją przy pomocy higrometrów domowych zwanych również wilgotnościomierzami). Powyżej 60% powstają warunki idealne dla rozwoju pleśni.
Co więcej, aby uniknąć dodatkowego zawilgocenia pomieszczeń, warto po prysznicu lub kąpieli dokładnie wietrzyć łazienkę, a w miejscach, gdzie suszone są ubrania, zadbać o osuszacze powietrza. Lepiej też zrezygnować z dodatkowych nawilżaczy powietrza i częstego mycia podłóg.
Dobrym rozwiązaniem może być również stosowanie specjalnych płynów myjących, które zapobiegają parowaniu szyb. Najczęściej stosuje się je do mycia szyb samochodowych, gdyż te jeszcze częściej parują.
Jak wietrzyć pomieszczenia w sezonie jesienno-zimowym?
Bardzo ważne w zachowaniu odpowiednej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach jest również ich wietrzenie. Wiele osób rezygnuje z tego, zwłaszcza zimą, z obawy przed szybkim wychłodzeniem i wysokimi (zwłaszcza teraz) rachunkami za ogrzewanie. Tymczasem unikanie wietrzenia może doprowadzić do dużo kosztowniejszych konsekwencji, również tych zdrowotnych.
Zarówno jesienią, jak i zimą, wietrzenie jest konieczne. Jak to robić? Krótko i intensywnie! Krótkotrwałe rozszczelnianie okien, przy jednoczesnym skręceniu kaloryferów do minimum, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Okna należy otworzyć na oścież (można również uchylić, ale to mniej efektywne), niekoniecznie wszystkie na raz – najlepiej każde z osobna. Dodatkowo warto zamknąć wewnętrzne drzwi od wietrzonego pomieszczenia, aby uniknąć przeciągu. W miesiącach zimowych wystarczy 5 minut, jesienią można wietrzyć nieco dłużej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 4 proste zasady dla niższych rachunków
- Jak walczyć z wilgocią na oknach? Ekspert podał proste i skuteczne sposoby
- Charakterystyka ogrzewania podłogowego
- Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Edukatorka wskazuje najczęstsze błędy Polaków
- Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? "Złota rączka" pokazuje, jak docieplić okna
Autor: Teofila Siewko/Diana Ryściuk
Źródło: rynekinstalacyjny.pl/techsterowniki.pl
Źródło zdjęcia głównego: Busà Photography/GettyImages