Wilgoć zbierająca się na oknach - to problem, który każdej zimy powraca do wielu polskich domów. Zdarza się to zwłaszcza, kiedy na zewnątrz ziąb, a w środku grzeją kaloryfery. Jak raz na zawsze pozbyć się "parowania okien" poradził Wiesiek Skiba, nasz złota rączka.
Skraplanie się pary wodnej to naturalne zjawisko, które pojawia się jako efekt prac domowych, takich jak gotowanie czy wywieszanie prania. Natomiast "parowanie okien" najczęściej jest wynikiem różnicy temperatur - panującej wewnątrz i na zewnątrz budynku. O ile po otworzeniu okna problem powinien znikać, o tyle utrzymujący się dłużej stan może wskazywać na słabą wentylację.
Jak pozbyć się parowania okien
W pomieszczeniu mieszkalnym konieczne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jak ją usprawnić? Po pierwsze powinniśmy rozszczelniać okna.
– W plastikowych wystarczy otworzyć klamkę pod kątem 45 stopni – tłumaczył Wiesiek Skiba, nasza złota raczka. Jak dodał, trzeba stosować nawiewniki , które wprowadzają świeże powietrze z zewnątrz.
- Obecnie deweloperzy montują nawiewniki. Jeśli ich nie mamy, zgłaszamy się do firmy, która produkuje okna. Przyjeżdża pan i montuje nam taki nawiewnik – mówił ekspert. W zależności od producenta koszt to 20-30 złotych.
Które okna wybrać?
A co zrobić w przypadku starych, drewnianych okien?
– Wtedy te okna były bardzo dobre, bo wentylacja działała. W starych oknach drewnianych nie pojawia się para od wewnątrz, ponieważ z założenia te okna są nieszczelne - wyjaśnił Wiesiek Skiba.
Na co jego zdaniem warto zwrócić uwagę przy kupnie okna?
– Powinny być trzyszybowe , mieć możliwość rozszczelniania się i montażu nawiewników – wyliczał nasz gość.
Jak przyznał, okna z trzema szybami są znacznie droższe, ale warto w nie zainwestować, by nie martwić o wilgoć i mieć spokój na lata.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Jak zadbać o harmonię w domu? Te porady pomogą osobom na home office
Jak zimą dbać o rośliny doniczkowe? Podpowiada Maja Popielarska
Jak czyścić płytki z połyskiem? Sprawdzone sposoby
Autor: Dominika Czerniszewska