Styl życia

Polscy drukarze 3D pomagają służbie zdrowia w walce z koronawirusem

Styl życia

Aktualizacja:

W trudnym czasie, kiedy zmagamy się z zagrożeniem zakażenia koronowirusem, wiele osób angażuje się w szczytne akcje. Swoją pomoc okazali także właściciele drukarek 3D, którzy zaczęli drukować przyłbice ochronne dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

Drukarze dla lekarzy

Trwa ogólnopolska akcja #drukarzedlaszpitali, w której właściciele drukarek 3D specjalnie dla służby zdrowia drukują brakujący sprzęt. Koordynatorzy projektu swoje działania rozpoczęli od produkcji ochronnych masek na twarz, w postaci osłon z przezroczystego plastiku. To jedno z rozwiązań, które może zapobiegać zarażaniu drogą kropelkową. Kolejnym pomysłem są prace nad goglami ochronnymi, ponieważ wirus może zostać wprowadzony do organizmu również przez potarcie oka czy dostanie się do nich kropelek śliny zarażonej osoby.

Zaczęło się od zwykłego posta na facebookowej grupie dotyczącej druku 3D. Mamy drukarki 3D, może pomożemy i w ten sposób zawiązała się grupa czterech osób, które stworzyły akcję #drukarzedlaszpitali. Taki był początek akcji, było to dwa tygodnie temu

– powiedział Bartosz Jarkiewicz.

Po niespełna dwóch tygodniach inicjatywa osiągnęła zasięg ogólnopolski. W tym momencie uczestniczą w niej nie tylko drukarze, ale także około 400 wolontariuszy, których wciąż przybywa. Jak przyznał nasz rozmówca, po sprzęt ochronny masowo zgłaszają się szpitale, straż graniczna, wojsko.

Formularzy zgłoszeniowych cały czas przybywa. Jesteśmy w stanie wykonywać dziennie 1000-12000 przyłbic. W tym momencie rozmawiamy z zakładami zajmującymi się masową produkcją za pomocą wtrysku. Wtedy nasza moc przerobowa wzrośnie gigantycznie. Docelowo chcemy tworzyć 100 tysięcy przyłbic

- dodał Bartosz.

Wsparcie koncernów

Drukarze 3D cały czas wspierani są przez duże koncerny, dzięki czemu mogą być pewni, że nie zabraknie im odpowiedniego materiału do tworzenia sprzętu.

Wsparły nas firmy logistyczne, najwięksi operatorzy pocztowi w Polsce. Solidarność jest niesamowita

– powiedział Bartosz Jarkiewicz.

Jeśli i wy chcecie wspomóc szlachetną inicjatywę na stronie Zrzutka.pl pod hasztagiem #drukarzedlaszpitali organizowana jest zbiórka pieniędzy na materiały (folie i gumki do przyłbic).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości