W Internecie rozgorzała dyskusja na temat przepisu jednej z bibliotek uniwersyteckich, który zezwala osobom z tytułami naukowymi wypożyczać książki poza kolejką. Komu należy się specjalne traktowanie? Przekonaj się, oglądając materiał Bartka Dajnowskiego oraz rozmowę z naszymi gośćmi
Interakcje z obcymi ludźmi to element codzienności wszystkich mieszkańców miast. Sytuacje te mają niekiedy charakter konfliktowy, a ich źródłem bywa często kwestia pierwszeństwa w kolejkach czy komunikacji miejskiej. Problem stanowi bowiem pojawiające się nieraz przeświadczenie o wymuszaniu przez pewne osoby przywilejów. Trudno jednak nie zauważyć, że są wśród nas ludzie, których wypada potraktować w sposób szczególny. Na ten temat wypowiedzieli się goście Dzień Dobry TVN: Wojciech S. Wocław – ekspert ds. etykiety, Joanna Pachla – blogerka oraz Michał Górecki – bloger.
Zobacz: Czy starsze osoby powinny upominać się o ustąpienie miejsca? Głosuj w naszej sondzie
Jak zauważył ekspert do spraw etykiety Wojciech S. Wocław, wiele aspektów dzisiejszej rzeczywistości jest redefiniowanych. W wyniku tego powstają liczne rozbieżności związane chociażby z kwestią hierarchii, której istnienie wielu ludziom przeszkadza. Przykładem tego może być przepis biblioteki uniwersyteckiej zwalniający z obowiązku stania w kolejkach profesorów i doktorów habilitowanych. Praktyka ta stała się źródłem licznych kontrowersji i niezadowolenia wśród studentów.
Powinniśmy się wszyscy szanować i jeśli stoimy w kolejce, to każdy powinien poczekać – powiedziała jedna ze studentek
Specjalista zwrócił uwagę na to, że od małego uczymy się, że młodsi ustępują starszym, a panowie paniom, jednakże w życiu zawodowym ta sytuacja trochę się różni.
Tu nie liczy się ani płeć, ani wiek, tylko liczy się hierarchia. Nie mówimy w firmie czy pracy o demokracji, tylko mówimy o wykonywaniu obowiązków. Hierarchia nie musi być postrzegana jako coś, co ma nas ułożyć na odpowiednich poziomach, czy pokazać, że ktoś jest lepszy lub gorszy. Możemy na to popatrzeć, jak na coś bardzo pragmatycznego, użytkowego – powiedział Wocław.
Zobacz też:
Jak uchronić dzieci przed pornografią? Czy blokada w Internecie coś zmieni?
Ulubieni bohaterowie dziecięcych książek – za co kochają ich najmłodsi?
Gdynia: Największa multimedialna choinka w Europie
Autor: Agata Polak