Styl życia

To będą najpopularniejsze rośliny tego roku. Czy na liście jest wciąż monstera?

Styl życia

Do niedawna najmodniejszą rośliną doniczkową na Instagramie była monstera. Ale teraz jej miejsce zajmuje maranta! Okrzyknięta już została mianem rośliny 2021. Modne są też filodendrony. Florystka Anna Wojtala przybliżyła naszym widzom ten temat.

Najmodniejszy kwiat 2021 roku

Według panujących trendów, w tym roku głównie stawiamy na rośliny łatwe w uprawie, które dają nam lepszą jakość powietrza, mają szybki wzrost i ciekawy wygląd lub są po prostu pożyteczne. Modne stały się kwiaty z kolorowymi liśćmi lub zdobione ciekawymi wzorami, głownie maranta, a także calathea.

- Internet głosi, że najbardziej popularną roślinką tego sezonu będzie maranta. Ona jest dosyć prosta w uprawie. Jest trochę wymagająca jeżeli chodzi o nawadnianie - nie można jej przelać, a trzeba dbać, żeby była ciągle nawodniona - powiedziała Anna Wojtala w Dzień Dobry TVN.

Jak uprawiać marantę?

Jej liście wyróżniają się ciekawym ornamentem i aksamitną fakturą. Są wielobarwne, żywe o charakterystycznym jajowatym kształcie, a gdy zaczyna się ściemniać unoszą się do góry i składają.

- Maranta wymaga rozproszonego światła, w cieniu sobie poradzi i w słońcu też - tłumaczyła nasza ekspertka.

Pamiętajmy, że maranta nie lubi suchej ziemi, nigdy nie powinna wysychać, ale nadmiar wody też szkodzi, bo łatwo będzie gnić (objawem będą żółknące liście).

Calathea doda różnorodności

To kolejna roślina z kolorowymi liśćmi. Pochodzi z rodziny, z której także wywodzi się maranta. Jej liście są różowo-ciemnozielono-czarno-fioletowe. Podobnie jak maranta lubi, gdy jest jasno, ale nie lubi ekspozycji na mocne słońce. Podobnie też nie lubi suchego podłoża, ale i zbyt mokre nie jest dobre. Liście można zraszać wodą.

- Calathea jest dosyć wymagająca. Tej rośliny jest mnóstwo odmian - kupując calatheę mamy zupełnie rożne pokroje, wzory i kolory. Nie można jej przesuszyć. Ona lubi rozproszone światło. Trzeba ją zraszać - mówiła naszym widzom Anna Wojtala.

Przykłady roślin z rodziny marant i calathei: lansiflora, ornata, makoyana, zebrina.

Filodendrony

To kolejne bardzo modne w tym roku rośliny. Jednak już niekoniecznie monstera, która królowała przez poprzednie lata, a też pochodzi z rodziny filodendronów.

- Jest bardzo dużo odmian tej rośliny. Odmiany którą mam, to filodendron verrucosum, silver queen i red imperial. One są jak monstera, która sama jest z rodziny filodendronów. Podlewamy nie za często, ale nie przesuszamy na wiór. No i potrzebują rozproszone światło - podsumowała florystka Anna Wojtala.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości