Nowe zasady podczas sprawdzania kierowców przez drogówkę. Jak trzeba się zachowywać podczas kontroli drogowej?

Samochody na jezdni
Nowe zasady podczas sprawdzania przez drogówkę. Jak trzeba się zachowywać podczas kontroli drogowej?
Źródło: mecaleha/Getty Images

Niewypełnianie poleceń podczas kontroli drogowej może kosztować nas 500 zł. Od 9 lutego weszły nowe zasady, które warto znać, aby uniknąć mandatu. Jak trzeba się zachowywać podczas kontroli?

Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zmieniającego rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego, kierujący pojazdami mają konkretne obowiązki do spełnienia podczas zatrzymania do kontroli drogowej. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów silnikowych, jak i motorowerów.

Motoryzacja

Motoryzacja

Adam Kornacki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

W momencie, w którym kontrolujący daje sygnał do zatrzymania się, kierujący ma obowiązek: zatrzymania pojazdu, trzymania rąk na kierownicy, a na polecenie kontrolującego wyłączenia silnika pojazdu, włączenia świateł awaryjnych oraz umożliwienia dokonania identyfikacji pojazdu (do czego zalicza się udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe). Ponadto zarówno kierujący, jak i pasażer mogą wysiąść z samochodu lub zsiąść z motoroweru dopiero za zezwoleniem osoby kontrolującej.

W jaki sposób policja może zatrzymać kierowcę na drodze?

Policja oprócz tradycyjnego stania na poboczu i kontrolowania drogi, ma do dyspozycji jeszcze kilka innych sposobów. Może to robić przy użyciu śmigłowca monitorującego sytuację, a także przez drony. Sygnał z kamer obiektów latających na bieżąco przesyłany jest do patroli, które rozmieszczone są na trasach, np. drogach szybkiego ruchu, autostradach itd. Na podstawie przesyłanego sygnału funkcjonariusze wiedzą, kogo należy skontrolować i przyznać mandat. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości