Muzyka na żywo i wykwintne przysmaki. Sprawdzamy, jak wyglądał sylwester w okresie międzywojennym.

Mikołaj Rey
Źródło: Dzień Dobry TVN
Lata dwudzieste... lata trzydzieste...
Lata dwudzieste... lata trzydzieste...
Horoskop na święta i sylwestra
Horoskop na święta i sylwestra
Zaszalej z paznokciami na święta i sylwestra
Zaszalej z paznokciami na święta i sylwestra
Magda Pieczonka o makijażu na sylwestra
Magda Pieczonka o makijażu na sylwestra
Pomyśl o zwierzętach, odpuść sobie fajerwerki
Pomyśl o zwierzętach, odpuść sobie fajerwerki
Jak tanio i modnie ubrać się na sylwestra?
Jak tanio i modnie ubrać się na sylwestra?
Sylwester już niedługo. Sale bankietowe, koncertowe i dyskoteki będą pękały w szwach. W programie Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey postanowił sprawdzić, czy Polacy w okresie międzywojennym również bawili się do upadłego. Jak wyglądały zabawy sylwestrowe ponad 80 lat temu?

Zabawa sylwestrowa w międzywojniu

Dancingi, koncerty i muzyka na żywo - przepis na dobrą zabawę, mimo upływu lat wcale się nie zmienił. Mikołaj Rey wraz z kamerami Dzień Dobry TVN postanowił odwiedzić stołeczną restaurację "U Wieniawy", by dowiedzieć się, jak warszawiacy bawili się na sylwestrach w okresie międzywojennym. Reporter spotkał się z menadżerem lokalu, który zdradził zwyczaje swojego patrona – generała Wieniawy-Długoszewskiego.

- Był bywalcem najlepszych restauracji, miłośnikiem kobiet, trunków i oczywiście dobrej zabawy […] Legendarne powroty z imprez, czy z balów polegały na tym, że potrafił wrócić na trzy dorożki: w jednym on, w innym rękawiczki a w trzecim szabla - tłumaczył Rafał Borowski, menadżer restauracji.

Zabawa do białego rana

Warszawiacy, podobnie jak dziś, bawili się w noc sylwestrową na imprezach tanecznych, w klubach lub prywatnych domach. Tańcom towarzyszyła muzyka na żywo, eleganckie wnętrza i wymyślne stroje. O nocnym życiu w Dzień Dobry TVN wspomniał też ekspert Jerzy S. Majewski.

- Były hotele i wielkie dancingi. W Warszawie było ich całkiem dużo i król dancingów - Adria. Tam byli w zasadzie wszyscy - opowiadał historyk sztuki i varsavianista.

O międzywojennych zwyczajach nie zapominają młodzi mężczyźni ze szwadronu pierwszego ochotniczego pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, którzy mimo upływu lat, nadal noszą oficerskie mundury i znają się na zwyczajach sprzed lat. Sylwestrowy wieczór to idealna okazja do skosztowania międzywojennych potraw, które przygotował dla Mikołaja Reya i oficerów kucharz Krzysztof Kowalski.

- Dziedziczymy te tradycje, nosimy te mundury nie tylko zgodnie z prawem, ale i otrzymanymi z rąk weteranów barwami – podsumował wachmistrz Piotr Książak zajadając się m.in. cynaderkami w śmietanie i sandaczem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości