Styl życia

Mieszkańcy Dzierżoniowa i ich kapsuła czasu, która zostanie otwarta za sto lat . "Mają nadzieję, że potomkowie odnajdą kiedyś te zdjęcia"

Styl życia

Aktualizacja:

Kapsuła czasu, która powstaje w Dzierżoniowie, ma zostać otwarta 23 kwietnia 2121 roku. Mieszkańcy miasta są bardzo zaangażowani w kompletowanie wyposażenia tego niezwykłego sejfu. Jakie pamiątki, informacje oraz inspiracje chcą przekazać potomnym?

Kapsuła czasu rozbudza wyobraźnię. Jaki będzie świat, gdy zostanie otwarta za sto lat? Czy przyszłe pokolenia dowiedzą się czegoś interesującego o ludziach, którzy zadbali o to, by została po nich tak niezwykła pamiątka? Mieszkańcy Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku mają nadzieję, że tak właśnie będzie. Z zapałem zbierają więc przedmioty, które wiele mówią o ich stylu życia, pasjach i obowiązkach. Zostały im jeszcze dwa dni na kompletowanie zawartości sejfu. Co zgromadzili do tej pory?

Dzierżoniów: powstaje kapsuła czasu

Wszystkie te starannie wyselekcjonowane nośniki wiedzy o codzienności w naszych czasach zostają umieszczone w pokaźnych rozmiarów sejfie, do którego przytwierdzono tablicę informacyjną. Głosi ona, że kapsuła zostanie otwarta 23 kwietnia 2121 roku.

Kapsuła czasu w Dzierżoniowie

Co skrywa ważący pół tony sejf? Jego zawartość pokazała Magdalena Saśnicka z Urzędu Miasta w Dzierżoniowie. Z kapsuły czasu najpierw wyjęła rękawice podarowane przez Kamila Bednarka pięściarza z lokalnego klubu sportowego.

– Ma nadzieję, że może jego wnuczek sięgnie kiedyś do sportów walki i rozsławi Dzierżoniów. A może jego rękawice będą kiedyś warte spore pieniądze? – mówi mieszkanka Dzierżoniowa.

Do kapsuły włożono także zapis nutowy ballady o Dzierżoniowie skomponowanej przez honorowego obywatela miasta. – Nie wiadomo, jak będzie można odczytać muzykę za sto lat. Uznaliśmy, że zapis nutowy jest tym, który przetrwa ten czas – powiedziała.

Co jeszcze znalazło sie w sejfie? Listy, wiersze, bilety komunikacji miejskiej, koszulki WOŚP, która przecież ma grać sto lat i jeden dzień dłużej, ale także zdjęcia całych rodzin.

- Osoby, które nam je darują, zawsze mają nadzieję, że ich potomkowie odnajdą kiedyś te zdjęcia i będą mogli cieszyć się rodzinnymi pamiątkami, które przetrwały sto lat – powiedziała Magdalena Saśnicka. Seniorzy, którzy są szczęśliwym małżeństwem, napisali: "Czytającym te słowa życzymy, żebyście żyli w szczęśliwych czasach. Mamy nadzieję, że przez te sto lat ludzie zmądrzeli, są sobie życzliwi, a świat jest piękny".

Klucze do kapsuły zostaną zdeponowane w gabinecie burmistrza.

Zobacz wideo: Fragmenty posągów Ramzesa II wydobyte z ziemi. Po renowacji trafią na wystawę do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie

Zobacz także:

Raport Biblioteki Narodowej: Polacy znowu zaczęli czytać książki. "To najlepszy wynik od 6 lat"

Spis powszechny kolejną okazją do wyłudzenia danych. Ekspert radzi, jak nie dać się oszukać

Czas na zieloną rewolucję na balkonach. Magda Psiuk dokonuje cudów w programie "Rośliny dla zielonych" w TVN Style

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Reporter: Mieszkańcy Dzierżoniowa tworzą kapsułę czasu

Pozostałe wiadomości