Małe zwierzątko domowe – czym kierować się przy wyborze?

Królik schowany w kobiecych dłoniach. Hodowla królika
Królik
Źródło: Elizabeth Fernandez/Getty Images
Zakup pierwszego zwierzaka z różnych przyczyn jest trudnym wyborem. Życie w ciągłym biegu, praca do późna oraz czasochłonne dojazdy nie ułatwiają tego zadania przyszłym właścicielom. Na szczęście duże sklepy zoologiczne mają duży wybór różnych gatunków nawet dla zabieganych i zapracowanych.

Po przyswojeniu niezbędnej wiedzy dotyczącej karmienia oraz typowych nawyków można hodować nawet egzotyczne zwierzęta domowe. Najważniejszą kwestią przed zakupem jest ustalenie, ile czasu dana osoba będzie w stanie poświęcić pupilowi. Jeżeli zwierzę wymaga częstego czyszczenia klatki, kontrolnych wizyt u weterynarza, a przyszły właściciel z różnych przyczyn jest gościem w domu, lepiej zdecydować się na mało wymagające zwierzątko.

Najczęściej kupowane małe zwierzątka – które z nich nadają się do domu?

Istnieje przekonanie, że bardzo małe zwierzęta wymagają mniej uwagi niż psy lub koty. Nie jest to prawdą – każde zwierzę domowe potrzebuje dużo cierpliwości, zrozumienia, a przede wszystkim opieki. Są jednak gatunki, które zaakceptują nawet bardzo zabieganych właścicieli. Małe domowe zwierzątka, takie jak króliki miniaturki, wymagają jednak zakupu wielu niezbędnych akcesoriów. W co należy się zaopatrzyć?

  • · Klatka – powinna być zakupiona przed przybyciem zwierzęcia do mieszkania. Zasada jest prosta: im większa i bardziej urozmaicona, tym lepiej. 110 centymetrów to minimum przestrzeni dla względnego komfortu. · Specjalistyczna, sucha karma dla królików miniaturek – stanowi główną część diety. · Poidełko oraz miski na pokarm – trzeba pamiętać, że zwierzę musi mieć codziennie świeżą wodę. · Kuweta, siano oraz żwirek – po aklimatyzacji warto nauczyć pupila, aby załatwiał swoje potrzeby w jednym miejscu.

    Królik podczas pierwszych dni w domu potrzebuje jedynie jedzenia, wody oraz spokoju. Może minąć trochę czasu, zanim oswoi się z otoczeniem. Warto wówczas wypuścić go z klatki i pozwolić zapoznać się z nowym terytorium. Przed tym jednak koniecznie trzeba zabezpieczyć wszystkie kable oraz przewody.

    Inne popularne, małe zwierzątko domowe to chomik. Potrzebuje on minimum dwupiętrowej klatki. Chomiki są bardzo aktywne, więc kołowrotek, w którym mogą swobodnie biegać, to konieczne akcesorium. Między piętrami warto zainstalować sprężynę, po której pupil będzie się wspinać. Zwierzę potrzebuje codziennie czystej wody oraz specjalnie dobranej karmy. Dobrym pomysłem jest zakup plastikowej zjeżdżalni – chomiki chętnie z niej korzystają.

    Egzotyczne zwierzęta domowe

    Kameleon jemeński zamieszkuje Półwysep Arabski. Jest jednym z największych przedstawicieli swojej rodziny. W naturalnym środowisku dorasta nawet do 60 centymetrów. Zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród hodowców interesujących się egzotycznymi gatunkami. Ten zmieniający ubarwienie gad musi być trzymany w terrarium. Kameleon bardzo rzadko przebywa na ziemi, większość czasu spędza na gałęziach. O czym należy pamiętać wybierając przyszły dom zwierzaka?

    • · Terrarium musi być odpowiednio wysokie – przy jednym osobniku minimalne wymiary to 100 cm wysokości, 50 szerokości oraz 110 długości. Natomiast jeżeli w planach jest powiększenie hodowli, od razu warto kupić większe. · Kameleony jako małe domowe zwierzątka wymagają odpowiedniej temperatury oraz wilgotności . W dzień powinna oscylować na poziomie 26°C, natomiast w nocy na poziomie 22°C. Odpowiednia wilgotność dla tego gatunku to 65 proc. · Terrarium powinno być wyposażone w dużo gałęzi, roślin, niewielki wodospad oraz pojemniki na pożywienie. Podłoże najlepiej wyłożyć włóknem kokosowym.

      Przed zakupem pierwszego kameleona warto pogłębić swoją wiedzę na temat tego gatunku. Jakie małe zwierzęta domowe można wziąć pod uwagę, planując kupno pupila. Suwak mongolski, zwany również myszoskoczkiem mongolskim, naturalnie występuje w Rosji, Chinach oraz na stepach Mongolii. Przedstawiciele gatunku to zwierzęta stadne. Początkującym hodowcom zaleca się kupienie dwóch osobników tej samej płci. W przeciwnym wypadku zaczną się bardzo szybko rozmnażać. Mimo iż jest to zwierzę niewielkich rozmiarów, potrzebuje dużego akwarium, które koniecznie musi być wypełnione przynajmniej 15-centymetrową warstwą podściółki. Przyczyną jest przyzwyczajenie suwaka do kopania. Dodatkowo w domku dla gryzoni musi znaleźć się poidełko, w którym codziennie należy zmieniać wodę. Obowiązkowa jest także miseczka na karmę oraz różnego rodzaju zabawki, takie jak tunele, sprężynki oraz duży kołowrotek. Trzeba również zabezpieczyć wierzch akwarium drobną kratką na wypadek ucieczek tego małego zwierzątka domowego. Myszoskoczki potrzebują częstych "kąpieli" w piasku. W tym celu należy zaopatrzyć się w wanienkę i dbać o regularną wymianę ziarenek. Gryzonie muszą mieć stały dostęp do siana. Ich głównym składnikiem diety powinny być karmy bogate w składniki mineralne i mikroelementy przeznaczone dla tego gatunku . Co więcej, od czasu do czasu, można karmić suwaka larwami owadów. 

      Zobacz także:

      Autor: Adrian Adamczyk

      Źródło zdjęcia głównego: Elizabeth Fernandez/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
      Materiał promocyjny

      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana