Styl życia

Maciej Szczepaniak - najlepszy kucharz wśród rajdowców. "Nie przepadam za jazdą samochodem"

Styl życia

Maciej Szczepaniak to jeden z najlepszych pilotów rajdowych w Polsce. W trakcie swojej kariery jeździł z najlepszymi, m.in. z Januszem Kuligiem czy Robertem Kubicą. Jak to się stało, że zakochał się w rajdach samochodowych?

Maciej Szczepaniak - jak został pilotem rajdowym?

Maciej Szczepaniak bardzo późno zaczął interesować się motoryzacją. Jak sam przyznaje, był ostatnią osobą w klasie, która zrobiła prawo jazdy. Kto zabrał go na pierwszy rajd?

- Kolega, który startował w rajdach zaprosiła mnie, abym mu pokibicował. Wtedy zrozumiałem, że to jest coś, czego chciałbym spróbować. Los sprawił, że mogłem usiąść na fotelu pilota i tak zostałem na 25 lat - mówił Maciej Szczepaniak w rozmowie z reporterem Dzień Dobry TVN.

W Rajdowych Mistrzostwach Świata zadebiutował w 1993 roku. U boku Leszka Kuzaja trzykrotnie sięgał po tytuł Mistrza Polski. - To jest profesjonalista. Czułem się przy nim bardzo bezpiecznie. Gdyby mi kazała skakać w jakąś przepaść przy prędkości 200 km/h pewnie bym skoczył - mówi Leszek Kuzaj, kierowca rajdowy.

Dzisiaj Szczepaniak współpracuje z jednym z najlepszych polskich kierowców, Kajetanem Kajetanowiczem. - Po wygranym rajdzie Maciek już wie, że musi mi puścić w tych naszych słuchawkach odpowiednią piosenkę, czyli "Miłość w Zakopanem" Sławomira - zdradza ze śmiechem Kajetanowicz.

Mimo że Maciej Szczepaniak nie czuje lęku przed zawodami, a psychotesty pokazują, że jego poziom strachu jest równy zeru, to raz zmuszony był skorzystać z pomocy psychologa. - Podczas jednego z rajdów na Dolnym Śląsku uderzyliśmy Maćka stroną w drzewo - wspominał Leszek Kuzaj. - Po wypadku straciłem tę swobodę czytania i potrzebowałem pomocy - przyznaje Szczepanik.

Maciej Szczepaniak - życie rodzinne

Pilot dzieli życie z młodszą o 18 lat żoną Oliwią oraz ich dziećmi - 3,5-letnią Hanną oraz półtorarocznym Ludwikiem. - Połączyła nas miłość do jedzenia. Uwielbiał mnie karmić i zawsze mówił, że łatwiej jest mnie ubrać niż nakarmić - mówi ze śmiechem Oliwia Zyskowska-Szczepaniak.

Miłość do kuchni, zwłaszcza włoskiej, sprawiła, że Szczepaniak zdecydował się otworzyć restaurację. Okazuje się, że praca kucharza przydaje się podczas rajdów.

- Czasami się śmieję, że tak, jak umiem coś skomponować w garnku, czy na patelni, czy na talerzu, to później pomaga mi to skomponować z jakichś niepowiązanych ze sobą elementów rzecz, którą możemy użyć w samochodzie w ramach jakiejś awarii - mówił pilot rajdowy.

A kto w tym związku jest lepszym kierowcą? - Muszę przyznać, że nie przepadam za jazdą samochodem. Oliwia jeździ ode mnie szybciej - mówił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Najciekawsza praca świata? Łukasz Łebek: "Mimo wszystko wybrałbym ten zawód ponownie"

Niezwykły klan Szychowiaków. W ich rodzinie jest aż 17 fryzjerów

Katarzyna Pakosińska z mężem jako "Power Couple". "Jeszcze bardziej się zakochałam"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: S. Brózda, S. Repeła

Pozostałe wiadomości