Styl życia

Portal, który łączy Lublin i Wilno. "Dzięki niemu mamy namiastkę normalności"

Styl życia

Aktualizacja:

Na Placu Litewskim w Lublinie stanął niezwykły portal. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Lublina oraz oddalonego od niego o 600 km Wilna mogą się nawzajem pozdrawiać. Skąd wziął się pomysł na takie nietypowe połączenie obu miast? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Portal do Wilna w Lublinie

W Lublinie na Placu Litewskim pojawił się portal, który łączy ze sobą dwa miasta - Lublin i Wilno. Za jego pośrednictwem mieszkańcy mogą się nawzajem pozdrawiać oraz machać do siebie. - To nowy obiekt architektoniczny. Dzięki niemu możemy zobaczyć, co akurat dzieje się Wilnie - mówił w rozmowie z naszym reporterem Piotr Franaszek z Instytucji Kultury "Rozdroże". - Od lat współpracujemy z Wilnem. Ponieważ brakowało nam kontaktu z naszymi partnerami z Litwy, Wilna, dlatego powstał ten portal. Dzięki niemu możemy się z nimi spotkać - mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina.

Jak mówił Piotr Franaszek na pomysł zbudowania portalu wpadły obie strony. - Myślę, że po pandemii brakowało nam tego drugiego człowieka. Wydaje się, że wszyscy mamy telefony, komputery, ale tu spotykamy się w czasie rzeczywistym. Nagle spacerując po Lublinie przenosimy się Wilna - dodał.

Nie tylko rozmowy

Portal, który stanął w Lublinie służy nie tylko wzajemnemu pozdrawianiu się. - Na uroczystym połączeniu występ dał Teatr Lalek. W najbliższym czasie odbędzie się kurs języka migowego, przewidziana jest też debata poświęcona mniejszościom narodowym, a na 13 czerwca zaplanowane jest spotkanie rycerstwa - mówił Piotr Franaszek.

Portal ma stać na Placu Litewskim do 6 sierpnia, ale zainteresowanie nim jest tak duże, że być może zostanie tam już na zawsze. - Może rozszerzymy współpracę z innymi partnerami. Dzięki portalowi i tym wszystkim wydarzeniom możemy poczuć namiastkę normalności - mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Zespół Kombi obchodzi 45-lecie. Z tej okazji muzycy przygotowali dla fanów niespodziankę

Tylko u nas! Zaglądamy na plan nowego show TVN7. Wiemy, gdzie zamieszkają uczestnicy i ich wybranki

Emily Ratajkowski zapozowała z 3-miesięcznym synem. Sposób trzymania dziecka, przeraził jej fanów

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości