Styl życia

"Wind of Change" pomaga licealistom w nauce niemieckiego. Co na to członkowie The Scorpions?

Styl życia

Aktualizacja:

W ubiegłym wieku wszyscy nucili ikoniczną piosenkę "Wind of Change" zespołu The Scorpions. To właśnie ona stała się symbolem upadku Muru Berlińskiego i zapowiadała nadejście zmian. A co ten utwór ma wspólnego z nauką języka niemieckiego? O tym opowiadali w naszym programie nauczycielka Joanna Czuma-Sitek i licealista Dobromir Wojewoda.

Lekcje online to nie lada wyzwanie dla nauczycieli. Każdego dnia muszą stanąć na wysokości zadania, by uczniowie ochoczo angażowali się w naukę zdalną. Jednak dla Joanny Czumy-Sitek -nauczycielki j. niemieckiego w Liceum Artystycznym nr 18 w Zabrzu - nie stanowi to problemu. Jej kreatywność nie zna granic, co potwierdza uczeń Dobromir Wojewoda. Oboje opowiedzieli w naszym programie o niezwykłym projekcie, na który zwrócił uwagę zespół The Scorpions.

Wind of Change - niezwykły projekt

- Język niemiecki to nie tylko gramatyka i słownictwo, ale także przybliżenie kultury krajów niemieckojęzycznych, a między innymi tą kulturą na pewno jest zespół The Scorpions, który stamtąd pochodzi. Moi młodzi uczniowie może nie do końca orientują się, że to zespół niemiecki i chciałam im to przybliżyć - mówiła Joanna Czuma-Sitek.

Pewnego dnia podczas pandemii nauczycielka spacerowała po Katowicach i zobaczyłam puste okna, sklepy i miasto.

- Pomyślałam, że zostaliśmy odizolowani i wieje wiatr zmiany. Wiatr, o którym śpiewali Scorpionsi w pozytywnym kontekście. Tutaj niestety wieje na razie negatywnie, ale myślę, że dla edukacji i komunikacji interpersonalnej może to być wiatr zmiany, który będzie dla nas pozytywny - wyjaśniała nasza rozmówczyni.

I tak Joanna Czuma-Sitek postanowiła przybliżyć uczniom "Wind of Change" i zespół Scorpions. Młodzież miała za zadanie przeanalizować teledysk do wspomnianej piosenki i odpowiedzieć na pytanie, czy kojarzy im się z obecną sytuacją. Ponieważ to liceum artystyczne, uczniowie mieli przedstawić odpowiedź w formie graficznej.

Reakcja zespołu "The Scorpions"

Autorem jednej z prac jest Dobromir Wojewoda, który przedstawił Scorpionsów w maseczkach.

Patrząc na zdjęcie młodych Scorpionsów pomyślałem, że to są w zasadzie tacy sami młodzi ludzie, jak my. Jedyne, co nas różni to fakt, że teraz wszyscy noszą maseczki, a oni o tym wtedy w ogóle nie myśleli. Więc zestawienie Scorpionsów z maseczkami było dla mnie czymś ciekawym - opowiadał licealista.

Na tym nie koniec. Nauczycielka poszła o krok dalej i prace przesłała zespołowi. Członkowie "The Scorpions" nie przeszli obok nich obojętnie i w odpowiedzi wysłali autografy.

Dobromir - jak większość uczniów - początkowo nie wierzył, że muzycy zwrócili uwagę na twórczość nastolatków.

- Nie wiem, jak pani Joanna to zrobiła, ale naprawdę jestem pod wrażeniem jej umiejętności (…) Zmotywowało mnie to udziału w dalszych projektach - podkreślił Dobromir Wojewoda.

Kreatywna nauczycielka języka niemieckiego

Pani Joanna ma kolejne pomysły. Przyznała, że szczególnie ważne jest dla niej, by poruszać na lekcjach tematy związane ze zdrowiem psychicznym.

– Myślę, że sztuka jest tutaj świetnym środkiem wyrazu do tego, żeby umieć sobie poradzić z emocjami , które nas spotykają. Młodzi w szkole artystycznej ważne, by umieli sobie z tym poradzić, żeby jako dojrzali - fajnie weszli w przyszłość. Realizujemy też projekt, który ma na celu pokazanie się artystyczne, ale myślę, że najważniejszym aspektem jest to, że robią to dla kogoś . Uczą się pracować dla kogoś, dzielić się tym, ponieważ to też pomaga na co dzień radzić sobie z różnymi sytuacjami, które nas spotykają - argumentowała nauczycielka.

Zobacz w naszym materiale wideo prace licealistów.

Zobacz też:

Akcja Podaruj Misia 2020. Która maskotka Fundacji TVN zdobędzie wasze serce?

Rząd nałożył obowiązek zakrywania ust i nosa w pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba

Kłótnie w domu wpływają na życie dziecka. Psycholog ostrzega: "Uczymy się destrukcyjnych schematów"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości