Styl życia

Marihuana to wierzchołek góry lodowej. "Młodzież sięga po narkotyki w coraz młodszym wieku"

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Oskar
Netkowski
Szkoły z leczniczą marihuaną obok szkoły
Szkoły z leczniczą marihuaną obok szkoły Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W pobliżu jednej ze szkół średnich w Krakowie otwierają się sklepy z produktami konopnymi. Placówki są legalne, ale jak twierdzą policja i psycholodzy, mogą skłaniać młodzież do sięgania po nielegalne używki. Jakim zagrożeniem są narkotyki w polskich szkołach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień oraz Iwo Wroński, dyrektor liceum w Krakowie.

Sklepy z produktami konopnymi przy szkołach

Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO, napisał list do rodziców.

- W bezpośrednim sąsiedztwie naszej szkoły znajdują się już cztery takie sklepy. Jeden na ulicy Dietla, drugi blisko skrzyżowania Dietla i Stradomskiej, kolejne po drugiej stronie ulicy (naprzeciw szkoły) i na ulicy Grodzkiej. Zatem idąc do szkoły z każdego kierunku nie można nie trafić na taki sklep. W tym samym rejonie, dla porównania jest jedna apteka (...). Proszę, aby Państwo zwrócili uwagę na te punkty, (...) o rozmowę z dziećmi na tematy zagrożeń, używek i dopalaczy, to najlepsza profilaktyka - czytamy.

Dyrektora placówki niepokoi, że młodzież może czerpać nieodpowiednie wzorce z m.in. szyldów sklepów, które zdobione w zielone liście konopii przykuwają uwagę uczniów pobliskich placówek.

- Zaniepokoiła mnie statystyka. W kwartale, w którym mieści się nasza szkoła, pod samym Wawelem, znajdują się 4 szkoły, a w okolicy znalazły się 4 sklepy z marihuaną leczniczą, a jedna apteka. Pojawia się pytanie, czy mamy więcej chorych, którzy potrzebują marihuany leczniczej, czy mamy więcej ludzi, którzy korzystają z normalnych aptek. Postanowiłem poinformować rodziców. Wiele osób nie jest świadomych, że takie sklepy istnieją i co one oznaczają - podkreślił.

- Kod tych sklepów jest czytelny dla dzieci i młodzieży. Są w takim wieku, że interesują się rzeczami zakazanymi oficjalnie dla młodzieży. Nagłośniłem temat nie po to, żeby te sklepy zamykać, ale aby sprawdzić, czy odbywa się tylko to, o czym mówimy. Bo być może to jest reklama - dodał.

Kult marihuany wśród młodzieży

Choć wyrządza mniejsze szkody w organizmie niż alkohol, ciągle jest narkotykiem - przestrzegają psychologowie. Nasza ekspertka zauważa, że młodzi ludzie skrajnie bronią marihuany, zasłaniając się swoją wolnością. Jakie mogą być konsekwencje takiej postawy?

- Jeśli chodzi o marihuanę, to zgodzę się z panem dyrektorem, że sam problem nie jest związany z substancją, a z kultem, który wytworzył się wokół niej. A dodajmy, że lecznicza marihuana jest sprzedawana w aptekach na receptę. Osoby, które je potrzebują zmagają się z chorobami nowotworowymi, czy stwardnieniem rozsianym. A sklepy, o których mówimy, to sklepy z przetworami konopii, wcale niekoniecznie medycznymi, a przetworami i gadżetami - wyjaśniała Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień.

- To nie jest tak, że marihuana będzie nam torować drogę do wielkiej narkomanii i uzależnienia. Ale marihuana jest narkotykiem - oczywiście jak alkohol. I również uzależnia, choć ten potencjał nie jest tak wysoki. Problem jest taki, że oswajamy to jako coś zupełnie normalnego. Młodzież sięga po narkotyki w coraz młodszym wieku i dotyczy to wszystkich grup społecznych. Od 13, 14 lat. A od 15. roku życia zaczyna się górka, to największy procent osób, która bierze narkotyki - wskazała nasza rozmówczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości