Styl życia

Kotylion - co to jest i jak go zrobić. Sprawdź prosty sposób

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Kotylion na figurze lwa

Kotylion to ozdoba, którą nosi się w Polsce w dniu 11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości. Jest to symbol patriotyzmu. Bywa, że dzieci potrzebują zrobić kotyliony do szkoły. Sprawdź, jak je zrobić samodzielnie. 

Kotyliony są niezwykle proste do zrobienia, wystarczy papier lub wstążka w dwóch kolorach. Przedstawiamy prosty sposób, jak wykonać je samemu lub z dzieńmi.

Kotylion - co to jest?

Kotylion bywa nazywany również kokardą narodową. Nazwa pochodzi od zabawy tanecznej, podczas której tancerze noszą na piersi właśnie kotyliony, czyli ozdobne odznaki. 

Zobacz wideo: Co przyniesie listopad?

Co przyniesie listopad?
Co przyniesie listopad? Źródło: Dzień Dobry TVN

W Polsce popularne są kotyliony na 11 listopada, czyli niepodległościowe. Uznawany jest za symbol patriotyzmu oraz miłości do ojczyzny. W formie podstawowej kotylion w środku jest biały, a na zewnątrz czerwony, w bardziej zaawansowanych wersjach możliwe jest wpięcie dodatkowej przypinki lub umieszczenie patriotycznego napisu bądź grafiki. Kotyliony mogą być wykonywane z papieru lub wstążek: satynowych lub atłasowych. 

Jak zrobić kotylion z papieru

Potrzebne materiały i narzędzia:

 • czerwony papier - 2 arkusze A4,
 • biały papier - 3 arkusze A4,
 • agrafka,
 • klej,
 • nożyczki,
 • cyrkiel.
Kotylion patriotyczny z papieru
Jak zrobić kotylion z papieru? Kotylion patriotyczny z papieru Źródło: Allchonok/Getty Images

Sposób wykonania:

 1. 1Z białego papieru wyciąć 2 koła o srednicy 3,5 cm; pasek o wymiarach 1x8 cm oraz 12 mniejszych pasków o wymiarach 1x5 cm.
 2. 2Z czerwonego papieru wyciąć 12 pasków o wymiarach 1,5x7cm i jeden 1x8 cm.
 3. 3Paski czerwone i mniejsze paski białe łączy się ze sobą końcami, tak, aby powstały pętelki.
 4. 4Do jednego białego koła przykleja się białe pentelki, a do drugiego czerwone - przy czym czerwone powinny wystawać 2,5 cm poza koło, a białe 1,5.
 5. 5Powinny zostać dwa paski: biały i czerwony 1x8cm. Końce należy wyciąć - tak, aby powstały dwie końcówki na końcu każdego paska. Następnie przykleja się go z tyłu kotylionu.
 6. 6Białe i czerwone koło skleja się razem, tak, aby na wierzchu było to, z białymi pętelkami. Z tyłu kotylionu wpina się agrafkę, która służy do przymocowania go do odzieży.

Podobną techniką można wykonywać kotyliony ze wstążek atłasowych, wystarczy zamienić papier na materiał.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images

Pozostałe wiadomości